Proizvodnja električne energije često negativno utječe na okoliš zbog izgaranja fosilnih goriva i stvaranja nuklearnog otpada. Štednjom električne energije i podizanjem veće energetske učinkovitosti svi zajedno možemo smanjiti negativan utjecaj korištenja električne energije na okoliš.

1. Dobro isplanirajte kupnju novih kućanskih uređaja ovisno o broju članova vašeg kućanstva i vašim potrebama. Prevelik hladnjak s premalo namirnica nepotrebno troši više električne energije.
  2. Planirajte kupovinu kućanskih uređaja s oznakom A+++ kako bi uštedjeli električnu energiju. Primjerice, hladnjaci s tom oznakom mogu na godišnjoj razini uštedjeti do 60% el. energije od onih s oznakom A+. Time se računi na godišnjoj razini samo na uporabi A+++ hladnjaka mogu smanjiti s 300 kn na 150 kn.
  3. Koristite danje svjetlo što više možete za boravak u svome domu.
  4. U svome kućanstvu koristite najučinkovitija rasvjetna tijela (štedne žarulje).
  5. Redovito čistite rasvjetna tijela kako ne bi smanjivali njihov učinak.
  6. Hladnjak pozicionirajte dalje od štednjaka i sunčevih zraka. Redovito čistite stražnju stranu hladnjaka.
  7. Ukoliko imate perilicu posuđa koristite ju punim kapacitetom u doba povoljnije tarife za izračun potrošnje struje.
  8. Ne ostavljajte uređaje u „stand by“ načinu rada i punjače bilo koje vrste ne držite uključenima u struju.
  9. Provjerite ima li itko u vašem susjedstvu kome bi mogli pomoći u ovoj epidemiološkoj krizi.
  10. I dalje odustanite od kupovine nedjeljom.

Molim pošaljite izvješće (fotografije, video, tekst…) o vašim aktivnostima u ovome mjesecu. Na taj način potaknut ćemo i druge da nam se pridruže u aktivnostima!