Ovogodišnju proslavu Dana Odjela za sociologiju obilježavamo filmom Aktualnosti Mardešićeve sociologije koji je nastao u suradnji Odjela za sociologiju i Odjela za komunikologiju. U izradi ovog projekta s Odjela za sociologiju sudjelovali su izv. prof. dr. sc. Mario Bara, Damir Mravunac, predavač i Matea Škomrlj, asistentica te studenti Odjela za sociologiju Gabrijela Bajić, Marta Blajić Džaja, Maja Golubić, Marija Ravlić i Matija Miličević-Gregov. Za realizaciju filma pobrinula se asistentica Odjela za komunikologiju Matea Vidulić te studentice Ana Kahlić i Anamarija Benčić koje su zaslužne za snimanje i montažu video materijala.

Željko Mardešić, po vokaciji sociolog religije, bio je zaokupljen ulogom kršćanina u razumijevanju svijeta i mijenjanju istog. Smatrao je kako „kršćanstvo ne živi od pukoga očitovanja, nego od mukotrpnog svjedočenja“ stoga je njegova misao ponajprije pastoralnoteološka. Otvoren za dijalog, susret i promišljanje istaknuo se u raznim aktivnostima te se primarno interesirao za koncilsko kršćanstvo, odnosno pitanje Crkve i religije u modernom svijetu. Njegov je interes vidljiv u nizu znanstvenih radova i knjiga od kojih su poznatije „Rascjep u svetome“, „Budućnost religije“ te „Lica i maske svetoga“. Brojne zanimljivosti i nepresušne izvore misli Željka Mardešića otkrili su nam sugovornici filma prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor, prof. dr. sc. Gordan Črpić, prorektor za organizaciju i poslovanje te dr. sc. fra Ante Vučković.