U petak 11. svibnja 2018. studenti Hrvatskog katoličkog sveučilišta prisustvovali su predavanju o ekonomiji zajedništva koje se održalo na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Studenti diplomskog studija koji su upisali izborni kolegij Ekonomija i teologija već su slušali predavanje o ovoj zanimljivoj temi, a ovom prigodom su se kroz terensku nastavu izravno upoznali s učincima ekonomije zajedništva. Naime, ekonomija zajedništva zasniva se na ideji zauzimanja za kulturu davanja, a ne kako je to inače uobičajeno za kulturu posjedovanja. Pritom se kao osnovno načelo ekonomije zajedništva uzima u obzir da ostvarena dobit iz poslovanja ne ostaje isključivo vlasniku već da se podjednako dijeli: za potrebe reinvestiranja u poduzeće, za potrebe siromašnih i za oblikovanje pojedinaca koji će promovirati kulturu davanja. Dakle, ekonomija zajedništva teži ostvarivanju zajedničkih ciljeva u okviru društveno odgovornog poslovanja kojem je u središtu čovjek, a ne kapital.

Predavanje je održao prof. dr. sc. Luigino Bruni s talijanskog sveučilišta Lumsa u Rimu, a zatim su svoja izlaganja nastavili predstavnici nekoliko malih hrvatskih tvrtki koje svoje poslovanje temelje upravo na načelima ekonomije zajedništva. Na predavanju su, osim studenata HKS-a, sudjelovali i naši nastavnici: dr. sc. Josip Bošnjaković, doc. dr. sc. Zoran Turza i doc. dr. sc. Roman Šubić.