U ono vrijeme: Usta Isus i otiđe u kraj tirski. I uđe u neku kuću. Htio je da nitko ne sazna, ali se nije mogao sakriti, nego odmah doču žena koje kćerkica imaše duha nečistoga. Ona dođe i pade mu pred noge. A žena bijaše Grkinja, Sirofeničanka rodom. I moljaše ga da joj iz kćeri istjera zloduha. A on joj govoraše: »Pusti da se prije nasite djeca! Ne priliči uzeti kruh djeci i baciti ga psićima.« A ona će mu: »Da, Gospodine! Ali i psići ispod stola jedu od mrvica dječjih.« Reče joj: »Zbog te riječi idi, izišao je iz tvoje kćeri zloduh.« I ode kući te nađe dijete gdje leži na postelji, a zloduh je bio izišao.

Da, Gospodine! Ali… | izvor: https://bit.ly/3Jb7NoI

I moljaše ga…

A on će: Pusti da se prije nasite djeca!

Ali ona: Da, ali i psići ispod stola jedu od mrvica dječjih.

Šah-mat. Isus ne zna sada što bi drugo nego uslišio joj molbu.

Ali sjetimo se: Bog voli svakoga čovjeka. Njegov jedinorođeni Sin poslan je svakome pokazati Očevo milosno lice. Već smo vidjeli kako Isus prelazi preko granica, izlazi iz ustaljenih okvira i probija barikade, sve kako bi ljubav Božju izlio na ljude koje susreće.

A u primanju milosti možemo mu i mi pomoći: svojom vjerom, tj. odgovorom koji potvrđuje i pojačava njegov izljev ljubavi – poput ove žene, strankinje, Grkinje Sirofeničanke rodom.

Surađujući s Bogom – koji već djeluje, koji već prema nama hrli – izgone se zlodusi, ljudi bivaju oslobođeni i mogu živjeti bolje. Surađujući s Isusom imamo priliku izustiti riječi zbog kojih nam biva omogućen hod (zbog te riječi idi) – u slobodi (izišao je iz tvoje kćeri zloduh).

Danas je u našoj, zagrebačkoj, nadbiskupiji blagdan – slavimo bl. Alojzija Stepinca. Stoga će evanđeoska čitanja vjerujem na većini misa biti drugačije odabrana. Kako bilo, ne predstavlja li i ovaj odlomak, namijenjen slavljima u onim mjestima gdje je „obični dan“ (svagdan, tj. spomendan sv. Skolastike), sretnu podudarnost? Jer, današnji blaženik je, na način sličan Isusovom, išao pomagati i činiti dobro ne samo svojima, već i onima koji „nisu bili njegovi“.

Blaženi Alojzije Stepinac | izvor: https://bit.ly/3rC2adf