U ono vrijeme: Isus je obilazio sve gradove i sela učeći po njihovim sinagogama, propovijedajući evanđelje o Kraljevstvu i liječeći svaku bolest i svaku nemoć.

Vidjevši mnoštvo, sažali mu se nad njim jer bijahu izmučeni i ophrvani kao ovce bez pastira. Tada reče svojim učenicima; »Žetve je mnogo, a radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da pošalje radnike u žetvu svoju.«

Dozva dvanaestoricu svojih učenika i dade im vlast nad nečistim dusima: da ih izgone i da liječe svaku bolest i svaku nemoć. Posla ih i uputi:

Pođite k izgubljenim ovcama doma Izraelova! Putem propovijedajte: ‘Približilo se kraljevstvo nebesko!’ Bolesne liječite, mrtve uskrisujte, gubave čistite, zloduhe izgonite! Besplatno primiste, besplatno dajte!«

Za danas par „nabačaja“:

• Isus je obilazio sve gradove i sela učeći po njihovim sinagogama, propovijedajući evanđelje o Kraljevstvu i liječeći svaku bolest i svaku nemoć.
      • Isus nije samo jak na riječima, nego i na djelu. On „ne prodaje neku priču“, nego se brine za čovjeka – za cjelovitog čovjeka: zato i uči i propovijeda, ali i liječi.
      • Isus se brine za čovjeka.
    • Vidjevši mnoštvo, sažali mu se.
      • Isusovo sažaljenje nije svodivo na manje ili više intenzivan izljev emocija. Ono se ne zaustavlja na uzdisaju, mrmljaju „Eh kako je tim ljudima teško…“ i nastavljanju dalje svojim putem kao da se ništa i nije vidjelo.
      • Njegovo sažaljenje znači djelovanje: djelovanje u korist čovjeka. Aktivna briga i nježnost iskazana čovjeku.
    • Molite dakle gospodara žetve da pošalje radnike u žetvu svoju.
      • Ne misli se na molitvu za svećenička i redovnička zvanja.
      • Nije ovo poziv na molitvu za „tamo neke“, nego za sve nas: svi smo pozvani biti radnici u ovoj žetvi, jer posla je puno: sjetimo se da kraljevstvo Božje ne treba skrštenih ruku čekati, nego se ono po našim rukama ima izgrađivati!
    • Besplatno primiste, besplatno dajte!
      • Biti svjestan da sam nešto primio besplatno – nešto što je značajno za moj život, što me odredilo kao za osobu – dao Bog potiče izricanje zahvalnosti s moje strane.
      • A zahvalnost me (analogno Isusovom sažaljenju) vodi onome biti aktivan: sada i ja, svjestan (barem donekle) dobročinstava koje su mi Bog i drugi ljudi iskazali, želim činiti isto: svojim riječima i rukama činiti dobro čovjeku.

Hajdemo onda – propovijedati, da.

Ali i liječiti, tj. brinuti za brata čovjeka!