U ono vrijeme: Pristupe Isusu Jakov i Ivan, sinovi Zebedejevi, govoreći mu:

»Učitelju, htjeli bismo da nam učiniš što te zaištemo.« A on će im: »Što hoćete da vam učinim?« Oni mu rekoše: »Daj nam da ti u slavi tvojoj sjednemo jedan zdesna, a drugi slijeva.« A Isus im reče: »Ne znate što ištete. Možete li piti čašu koju ja pijem, ili krstiti se krstom kojim se ja krstim?« Oni mu rekoše: »Možemo.« A Isus će im: »Čašu koju ja pijem pit ćete i krstom kojim se ja krstim bit ćete kršteni, ali sjesti meni zdesna ili slijeva nisam ja vlastan dati – to je onih kojima je pripravljeno.«

Kad su to čula ostala desetorica, počeše se gnjeviti na Jakova i Ivana. Zato ih Isus dozva i reče im:

»Znate da oni koji se smatraju vladarima gospoduju svojim narodima i velikaši njihovi drže ih pod vlašću. Nije tako među vama! Naprotiv, tko hoće da među vama bude najveći, neka vam bude poslužitelj! I tko hoće da među vama bude prvi, neka bude svima sluga. Jer ni Sin Čovječji nije došao da bude služen, nego da služi i život svoj dade kao otkupninu za mnoge.«

Master of Lourinhã, The Calling of the Sons of Zebedee | https://bit.ly/3va3tAh

U 8. poglavlju Markovog evanđelja apostol Petar ispovjedio je vjeru Isusu, rekavši: „Ti si Krist – Pomazanik!“ (Mk 8, 29). Odmah zatim slijedi Isusov navještaj vlastite mučke smrti. Isus je radikalno usmjeren prema Jeruzalemu, zna kamo ide i što mu se sprema.

A učenici svaki puta kada o tome imaju čuti, kao da prvi put čuju, kao da o tome nemaju pojma. Stoga njihova stremljenja stoje u suštoj suprotnosti prema Isusovom predanju u ljubavi. Tako Jakov i Ivan danas bezočno traže Isusa da sjednu uz njega, „jedan zdesna, a drugi slijeva“. U biblijskom mentalitetu, kada imamo tri osobe, ona koja se nalazi u sredini je prva po važnosti, a one koje stoje uz nju su na nižem položaju, a opet, bliske su joj, jer odmah su uz nju. Oni govore o foteljama (položajima, zasjesti na položaj), a Isusu o kaležu (tj. o predanju u ljubavi koje neće mimoići ni patnja – kao što uostalom nikoju ljubav koja je dostojna toga naziva patnja ne mimoilazi). Stoga im Isus i odvraća: „Ne znate što ištete“.

Ali nisu Jakov i Ivan jedini koji o tome nemaju blage veze. Ni ostali nemaju pojma – stoga se i ljute kada saznaju šta su ova dva pokušala iskemijati.

A Isusov je odgovor na njihove trzavice, proizašle iz toga što se identificiraju više s vlastodršcima i gospodarima nego s učenicima i slugama, u isti mah blag i poticajan: „Nije tako među vama!“ Isus i dalje vidi dobro u njima, kao i sav onaj potencijal kojeg tek imaju ostvariti. Vidi ne samo da stvari među njima ne moraju i ne trebaju (i za nadati se, neće) biti kao među onima koji gramzljivo žele steći vlast, nego ih podsjeća da tomu već sada nije tako! Kao da im govori: „Sjetite se, među vama se ne radi tako! Sjetite se kako mi činimo! Sjetite se zbog čega sam došao!“

Koračajući zajedno s braćom za Isusom prema Jeruzalemu, opetovano si imam ponavljati tu tvrdnju – prvo da ju ne zaboravim, potom da ju usvojim, i naposljetku – da svojim životom izričem istu stvar kao ta tvrdnja, da mi njen sadržaj uđe u kosti. Putem ću primijetiti da u meni i dalje postoji gramzljivost, težnja da se nadmem nad subrata, ljubomora kada to nekome drugome uspije umjesto mene! I sve dok to imam uvijek iznova primjećivati, istodobno mi se prisjećati da već sada među nama i nije tako: da smo ne samo pozvani, nego – da već služimo jedni drugima.

Stoga ponavljam u sebi ovu tvrdnju i molim Gospodina milost da ona postane i moja istina:

Nisam tu da budem služen, nego da služim i dam svoj život.