U ono vrijeme: Govoraše Isus mnoštvu:

»Unosi li se svjetiljka

da se pod sud stavi

ili pod postelju?

Zar ne da se stavi

na svijećnjak?

Ta ništa nije zastrto,

osim zato da se očituje;

i ništa skriveno,

osim zato da dođe na vidjelo!

Ima li tko uši da čuje,

neka čuje.«

I govoraše im:

»Pazite što slušate.

Mjerom kojom mjerite

mjerit će vam se.

Doista, onomu tko ima

dat će se,

a onomu tko nema

oduzet će se i ono što ima.«

Mjerom kojom mjerite mjerit će vam se.

Doista, onomu tko ima dat će se, a onomu tko nema oduzet će se i ono što ima.

Čudna neka matematika vrijedi u ovim Isusovim prispodobama: onaj tko ima dobit će još. Onaj tko nema, oduzet će mu se i ono (malo?) što ima. Zvuči čudno, da ne kažemo – nepravedno: bogati postaju još bogatiji, sirotinja još bjednija! Sad ti objasni da nije tako!

Naravno da nije tako.

Jer ne radi se o materijalnim bogatstvima, koja, doista, kad se koriste, troše se i umanjuju, te ih vremenom ponestane.

Dobra duha naprotiv, baš onda kada se koriste, šire se, rastu i umnažaju. A kada ih se ne koristi, rđaju, gnjiju i za ništa su.

Iz svojih unutarnjih riznica – svega onoga što sam primio a nije mi moralo biti podareno – vadim i velikodušno razdajem! Jer uvjeren sam, dobit ću! Nije ovo kalkulacija, već jedna, ako tako hoćete, Isusova matematika: onaj koji je primio, i koji je svjestan koliko je i što je primio, ima od primljenoga velikodušno razdavati drugima i njih bogatiti. Tim dijeljenjem on ne ostaje zakinut – naprotiv, još se više bogati!

Nadam se imali smo to prilike iskusiti u vlastiti životima:

• svaki puta kada smo drugu osobu poučili u nečemu što smo sami bili naučili (ili još bolje, u čemu nas je netko drugi bio poučio);
    • svaki puta kada smo radosnu vijest koju smo primili, kao Isusovi učenici, dalje pronosili;
    • svaki puta kada smo se, jer smo iskusili pomoć sestre ili brata, sami sa zahvalnošću odlučili na korake dobrohotnosti prema bratu ili sestri u potrebi.

Svaki puta dakle kada iz svojih riznica uzimamo širokogrudno, grabeći blago i razdajući ga, otvaramo se spomenutoj Isusovoj ekonomiji.

I to na dobit!