U ono vrijeme: Vidje Isus silan svijet i sažali mu se jer bijahu kao ovce bez pastira pa ih stane poučavati mnogočemu.

A u kasni već sat pristupe mu učenici pa mu reknu: »Pust je ovo kraj i već je kasno. Otpusti ih da odu po okolnim zaseocima i selima i kupe sebi što za jelo.« No on im odgovori: »Podajte im vi jesti.« Kažu mu: »Da pođemo i kupimo za dvjesta denara kruha pa da im damo jesti?«

A on će im: »Koliko kruhova imate? Idite i vidite!« Pošto izvidješe, kažu: »Pet, i dvije ribe.« I zapovijedi im da sve, u skupinama, posjedaju po zelenoj travi. I pružiše se po sto i po pedeset na svaku lijehu.

On uze pet kruhova i dvije ribe, pogleda u nebo, izreče blagoslov pa razlomi kruhove i davaše učenicima da posluže ljude. Tako i dvije ribe razdijeli svima.

I jeli su svi i nasitili se. I od ulomaka nakupiše dvanaest punih košara, a od riba. A jelo je pet tisuća muškaraca.

Više nego razglabanja o tome je li Isus i kakvo je čudo učinio, tek pokoji nabačaj na neke naglaske koje današnje evanđelje donosi.

Vidje Isus silan svijet i sažali mu se

• Isusov pogled pun je smilovanja.
    • Isusov pogled prodire u čovjeka, ali ga ne ranjava.
    • Pred njim možemo biti ogoljeni, pokazujući se u svojoj potrebi i gladi.
    • Jer njegov je pogled pun smilovanja.

On uze i izreče blagoslov

• Blagoslovljeni smo kada imamo u izobilju.
    • Ali biti kadar izreći blagoslov i onda kada je oskudica…
    • … e to je blagoslov svoje vrste! Milost!

Davaše učenicima da posluže ljude

• Isusovi učenici nisu gospodari dobara.
    • Oni imaju biti ponizni poslužitelji onoga što im je predao Isus.
    • Njihov pogled stoga nije pogled oštrog suca, nego pogled nalik Isusovom.

A Isusov pogled odražava Očevo lice, puno smilovanja i nježnosti prema čovjeku.