Nakon potresa koji je pogodio Zagreb u nedjelju, 22. ožujka 2020., a poslije obilaska stručnih službi utvrđeno je da su obnovljene zgrade na Kampusu Hrvatskog katoličkog sveučilišta u kojima se odvija nastava i u kojima se nalaze dvorane i uredi,  bez težih i značajnijih oštećenja (tek popucale pločice i oštećenje boje na zidovima), dok su stare, neobnovljene zgrade jako oštećene i za njih će biti potrebna temeljita obnova. Naše predavaonice i uredi sigurni su i u njima će se, nakon ponovne uspostave rada Sveučilišta, predavanja i rad odmah redovno održavati.

gordan crpic

prof. dr. sc. Željko Tanjić
Rektor HKS-a

„Kao sveučilišnu zajednicu jako nas je pogodilo stradanje našeg glavnog grada Zagreba i njegove okolice, posebno činjenica da su mnogi ljudi ostali bez svojih domova. Ispunjeni smo tugom i suosjećanjem ne samo zbog obitelji koje su izgubile svoje domove nego i zbog ogromne duhovne, kulturne štete na crkvenoj i kulturnoj baštini. Svima nam je teško vidjeti zagrebačku prvostolnicu toliko oštećenu i u molitvi posebice nosimo našeg Velikog kancelara kardinala Josipa Bozanića i cijelu zagrebačku Crkvu.  Zahvalni Bogu na spašenim životima, danas smo posebice molili za preminulu Anamariju i za sve pogođene ovim potresom. Među pogođenima su i mnogi naši djelatnici i studenti. Njima smo posebno blizu svojom molitvom i pomoći. U svim ovim nevoljama, naš je sveučilišni Kampus u dijelu, u  kojem je obnovljen, gotovo neoštećen i čeka svoje studente. Svoju molitvenu solidarnost i blizinu izrazili su predstavnici mnogih katoličkih sveučilišta i institucija poput Nanovic Instituta Sveučilišta Notre Dame iz Sjedinjenih Američkih Država i Renovabisa iz Njemačke. Molimo Gospodina da nam svima podari snage da iz svih ovih tragedija izađemo ponizni i s još više nade i ljubavi prionimo obnovi Crkve i Domovine.“- izjavio je rektor HKS-a prof. dr. sc. Željko Tanjić.

Nakon prvog tjedna nastave na daljinu održana je nastava na 95% predmeta (oko planiranih 180 predmeta) prema redovitom rasporedu nastave. Prorektorica i pročelnici Odjela izvijestili su da su studenti prisustvovali u velikom broju te da su predmetni nastavnici bili izuzetno zadovoljni sudjelovanjem naših studenata u nastavi.

Rad Uprave, sveučilišnih nastavnika i administracije također se u cijelosti odvijao na daljinu čime je Sveučilište pokazalo da se ponaša i postupa odgovorno prema krizi prouzročenoj virusom COVID-19. Na daljinu je održano i preko 30 različitih sastanaka i taj se rad u novim okolnostima odvija od kuće, slijedeći smjernice mjerodavnih vlasti i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

izv. prof. dr. sc. Ines Sabotič
prorektorica za nastavu HKS-a

„Naša informatička služba vrlo je brzo uspostavila sustav kako bismo se prilagodili novim okolnostima i u ponedjeljak 16. ožujka 2020. započeli smo s nastavom na daljinu putem platforme Microsoft Teams. Kako je jedno od temeljnih poslanja Hrvatskog katoličkog sveučilišta odgoj i obrazovanje mladih ljudi koji će sutra biti važan dio našeg društva, potrudili smo se da u ovim teškim okolnostima pandemije, pa sada i potresa, održavamo redovitu nastavu i da zadržimo vezu i odnos između studenata i profesora. Zahvalni smo i na zalaganju, entuzijazmu i otvorenost pročelnika, nastavnika, asistenta i studenata. Zahvaljujući svima njima Sveučilište i dalje može vršiti svoje poslanje i biti prostor zajedništva i stvaranja kako bi studenti mogli i dalje rasti u znanju i ljudskosti.“- poručila je prorektorica za nastavu na HKS-a izv. prof. dr. sc. Ines Sabotič.