Projekti Hrvatskog katoličkog sveučilišta

Promjene praga bola tijekom i nakon trudnoće

Projekt se bavi multidisciplinarnim područjem proučavanja fizioloških promjena u osjetljivosti na bol tijekom trudnoće što je od interesa specijalistima ginekologije i opstetricije kao i anesteziolozima i algolozima koji u svojem kliničkom radu nailaze na problem liječenja akutne ili kronične boli tijekom trudnoće, porođaja i puerperija. Glavni cilj istraživanja je proučiti dinamiku promjena praga za bol tijekom trudnoće te postpartalno. Projekt je zamišljen kao prospektivno istraživanje na uzorku od minimalno 40 trudnica kod kojih se očekuje uredan tijek trudnoće i prirodni porođaj (bez carskog reza). Istraživanje praga bola provodi se primjenom standardnog digitalnog algometra koji ima probu kojom se pritišće na određenu točku na tijelu uz kontinuirano pojačanje pritiska do trenutka kad osjet pritiska počinje prelaziti osjet bola. Postignuta sila pritiska ostaje zabilježena na digitalnom brojčaniku kao mjera praga bola.

Osnovni podaci:

• Naziv projekta:  Promjene praga bola tijekom i nakon trudnoće
  • Naziv poziva: Natječaj za znanstvene projekte Hrvatskog katoličkog sveučilišta u 2018. godini
  • Voditelj projekta: doc. prim. dr. sc. Ivan Šklebar, dr. med
  • Ukupna vrijednost projekta: 25.000,00 kn