Na Godišnjoj generalnoj skupštini organizacije Cochrane održanoj 16. prosinca 2020. prof. dr. sc. Liviji Puljak dodijeljena je nagrada Bill Silverman Prize 2020.

Nagrada Bill Silverman dodjeljuje se svake godine jednoj osobi i izričito priznaje Cochraneovu vrijednost kritike s ciljem poboljšanja rada organizacije Cochrane te postizanja Cochraneovog cilja da pomogne  zdravstvenim djelatnicima, pacijentima i ostalim korisnicima u donošenju dobro informiranih odluka o zdravstvenoj zaštiti pružajući najbolje moguće dokaze o učincima zdravstvenih intervencija. Nagrada je utemeljena 2007. godine, a prvi put je dodijeljena 2008. godine.

Prof. dr. sc. Livia Puljak dobila je nagradu za znanstveni rad objavljen u časopisu Journal of Clinical Epidemiology, čiji su ko-autori Ognjen Barčot, dr. med., dr. sc. Matija Borić, dr. med., dr. sc. Svjetlana Došenović, dr. med., doc. dr. sc. Tina Poklepović Peričić, dr. med. dent. i dr. sc. Marija Ćavar, dr. med. U istraživanju su analizirali stotine Cochraneovih sustavnih pregleda te ukazali na greške i nedosljednosti koje autori Cochraneovih sustavnih pregleda rade prilikom procjenjivanja rizika od pristranosti u uključenim radovima.

William (Bill) Silverman (1924.-2004.), po kojem je nagrada nazvana, bio je jedan od utemeljitelja američke neonatalne medicine. Više puta je bio istaknut kao jedan od pionira u svojoj specijalnosti. Često je postavljao zabrinjavajuća pitanja o znanstvenoj osnovi i etici svoje prakse i prakse svojih kolega.  Silverman je često ponavljao kako kritika može pomoći u ostvarenju napretka. Nadalje, kritika se ne bi trebala ograničiti na ispitivanje rada drugih, već bi također trebala uključivati i samokritiku.

Profesorici  Puljak ovo je druga godišnja Cochraneova nagrada. Naime, Cochraneovu nagradu Chris Silagy Prize koja se dodjeljuje pojedincima za izniman doprinos radu Cochranea, dodijeljena joj je 2017. godine.

Čestitamo profesorici Puljak i cijelom timu u ime sveučilišne zajednice Hrvatskog katoličkog sveučilišta na ovoj sjajnoj nagradi!

Nagrađeni znanstveni rad:

Barčot O, Borić M, Došenović S, Poklepović Peričić T, Marija Ć, Puljak L. Risk of bias assessments for blinding of participants and personnel in Cochrane reviews were frequently inadequate. Journal of Clinical Epidemiology. 2019;113:104-113.
doi: 10.1016/j.jclinepi.2019.05.012.