U Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u utorak, 11. lipnja 2019. godine, predstavljena je knjiga „Mursa: Hadrijanova kolonija uz limes Rimskog carstva“ prof. dr. sc. h. c. Emilija Marina, prorektora za međunarodnu suradnju Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

„Mursa: Hadrijanova kolonija uz limes Rimskog carstva“ dvojezična je monografija izdana u nakladi Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti uz sunakladništvo više institucija, među ostalim i Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Četvrta je to knjiga u nizu „Mursa Aeterna“, urednika akademika Andrije Mutnjakovića.

Na predstavljanju knjige okupljenima se u ime predsjednika HAZU, ali i u svoje ime kao glavni urednik knjige obratio akademik Andrija Mutnjaković riječima: „Izdali smo ovu knjigu jer limes Rimskog carstva želimo, u sklopu šireg europskog projekta, proglasiti baštinom čovječanstva. On obuhvaća i Osijek, točku poveznicu Istoka i Zapada pa želimo o njemu stvoriti literaturu koja će mu pomoći da bude proglašen onime što jest – dijelom baštine čovječanstva“.

Okupljenima u dvorani Knjižnice HAZU obratio se pozdravnim govorom i mons. dr. Marin Srakić, đakovačko-osječki nadbiskup u miru istaknuvši kako: „Ovom knjigom dobivamo nove temelje za razvitak i bolje razumijevanje grada Osijeka“.

U ime Hrvatskog katoličkog sveučilišta okupljenima se obratio prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta, rekavši: „Drago nam je da je naš prorektor upravo autor ove knjige kojom nastavljamo uspješnu suradnju s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti. S ovom monografijom dokazujemo kako smo kao Sveučilište sposobni uhvatiti se u koštac s važnim znanstvenim izazovima. Kroz osobu Emilija Marina naše sveučilište ima jednu dodanu vrijednost“.

Knjigu su predstavili izlagači akademik Mladen Obad Šćitaroci, tajnik Razreda za likovne umjetnosti, akademik Mladen Rajko Bratož, član Slovenske akademije znanosti i umjetnosti, akademik Pavao Rudan, bivši glavni tajnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, prof. emer. Antun Tucak, dopisni član Akademije, te sam autor prof. dr. sc. h. c. Emilio Marin.

Tijekom predstavljanja knjige „Mursa: Hadrijanova kolonija uz limes Rimskog carstva“, izlagači su publici ponudili brojne zanimljive podatke o povijesti Osijeka, odnosno antičke Murse, crtice iz rimske i hrvatske povijesti, detalje iz života autora te pojedinosti o samom nastanku ove monografije i drugih u nizu „Mursa Aeterna“.

Foto: HAZU