U utorak 7. veljače 2023. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu održano je otvorenje Integracijsko-edukacijskog programa te je tako svečano započela nastava za 40 polaznika iz Ukrajine koji će u narednim mjesecima stjecati znanja iz područja hrvatskog jezika, povijesti i kulture.

Uvodnu riječ uputio je rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić. U svojoj zahvali istaknuo je sve nastavnike koji su sudjelovali u izradi Programa te koji će sudjelovati u izvođenju nastave. Posebno je pozdravio i zaželio dobrodošlicu polaznicima. Osvrnuo se i na tešku situaciju u kojoj se nalazi ukrajinski narod te prepoznao Program kao važan u integraciji polaznika u hrvatsko društvo.

Uvodno se obratila i gđa Marija Meleško, predsjednica Ukrajinske zajednice Grada Zagreba. Zahvalila je Hrvatskom katoličkom sveučilištu te je zaželjela polaznicima uspješnu i proaktivnu nastavu. Naglasila je da se radi o Programu koji će polaznicima omogućiti uključivanje u novu sredinu i dostojanstveni život uz povratak na svoje poslovne pozicije koje su uspješno obnašali u Ukrajini.

Nakon pozdravnih govora okupljene je u detalje Integracijsko-edukacijskog programa uputio voditelj projetka doc. dr. sc. Anto Čartolovni te su se tada nastavnici kratko predstavili polaznicima. Koordinatorica projekta dr. sc. Karla Žagi i dizajnerica loga Anamaria Malešević, mag. soc. objasnile su vizualni identitet programa. Uslijedila je podjela promotivnih i radnih materijala sudionicima, a program koji je moderirala Matea Vidulić, mag. comm., zaključen je prigodnim druženjem i upoznavanjem.

Integracijsko-edukacijski program prvi je takav program u Hrvatskoj koji nudi interdisciplinarni i sveobuhvatni pristup edukaciji i integraciji. Važnost i potencijal ovog programa za hrvatsko društvo prepoznala je i njemačka zaklada Renovabis, i to financijskom podrškom projekta “Integracija ukrajinskih izbjeglica u hrvatsko društvo” u trajanju od tri godine.

Nastavnici koji će u tri modula izvoditi nastavu iz jezika, povijesti i kulture su izv. prof. dr. sc. Mario Bara, doc. dr. sc. Anto Čartolovni, izv. prof. dr. sc. Tado Jurić, doktorandica Anna Komarytsia, doc. dr. sc. Lucija Mihaljević, doc. dr. sc. Marijana Togonal, dr. sc. Karla Žagi i Matea Vidulić, mag. comm. Svim polaznicima i nastavnicima želimo puno uspjeha u nastavi i povezivanju naše dvije kulture!