1

Nova, sedma akademska godina 2016. / 2017. na Hrvatskome katoličkom sveučilištu započela je u utorak 4. listopada 2016. zajedničkom svetom misom i zazivom Duha Svetoga u crkvi sv. Antuna Padovanskog na Svetom Duhu.  Misno slavlje  predvodio je pomoćni biskup zagrebački mons. Ivan Šaško u koncelebraciji s rektorom HKS-a prof. dr. sc. Željkom Tanjićem, prof. dr. sc. Antom Crnčevićem, izv. prof. dr. sc. Jerkom Valkovićem, dr. sc. Krunoslavom Novakom, dr. sc.  Josipom Bošnjakovićem,sa sveučilišnim kapelanom Hrvatskog katoličkog sveučilišta vlč. Odilonom Singbom i fra Martinom Jakovićem, župnikom crkve sv. Antuna Padovanskog.

2

Misno slavlje svojim je pjevanjem uljepšao pjevački zbor studenata HKS-a.

Ovome misnom slavlju prisustvovao je veliki broj studenata, a u svome uvodu biskup Šaško  je rekao da se pred nama se otvara nova akademska godina. „Ne poznajemo događaje i doživljaje kojima će ona biti ispunjena, ali smo puni pouzdanja, jer znamo da smo Gospodinovi i da nas želi za radosne suradnike.“

Svoju propovijed biskup Šaško započeo je osvrnuvši se na Sv. Franju Asiškog kojega Crkva danas slavi: „Upravo su nam njegov životni put, blizina i zagovor darovani u današnjemu danu, da bismo doprli do jezgre kršćanskoga življenja koja sjaji u bilo kojemu kršćanskom pozivu i u svim životnim okolnostima. I upravo ta jezgra stoljećima privlači ljude u susretu s Asiškim Siromaškom te ima puno toga reći ne samo pojedinačnim životima vas studenata i sveučilišnih nastavnika, nego cjelokupnomu životu Sveučilišta i njegovu poslanju u hrvatskome društvu.“

Svoju propovijed biskup Šaško je zaključio: „Kršćanski radikalizam je radikalizam ljubavi, a ne nametanja, snage Božjega Duha, a ne oslonjenosti na ljudsku snagu; upućenost na Boga, da ne bismo bili bez osjetljivosti za bližnje, bez hrabrosti za življenje novosti Evanđelja.“

Na kraju mise prije blagoslova svim prisutnima se obratio novoizabrani sveučilišni kapelan vlč. Odilon Singbo koji je rekao da je zahvalan Velikom kancelaru zagrebačkom nadbiskupu kard. Josipu Bozaniću na povjerenju koje mu je ukazao, povjeravajući mu službu sveučilišnog kapelana i nastavio je: „Moja prisutnost na Sveučilištu ne bi imala nikakvog smisla, ako nije prisutnost radi vas i za vas. Drugim riječima želim s vama rasti u vjeri, želim s vama nastojati prepoznati u svakome Boga. Želim da zajedno u konačnici rastemo u ljudskosti bez koje ne možemo ni imati vjeru.“

Rektor Sveučilišta prof. dr. sc.  Željko Tanjić pozdravio je sve prisutne, zahvalio svima koji su sudjelovali u organizaciji programa prvog akademskog dana i zaželio dobrodošlicu svim novim studentima riječima: “Radostan sam što novu akademsku godinu 2016.-2017. započinjemo na spomendan sv. Franje Asiškog, čovjeka koji je svojom vjerom, ali i radošću kojom je ljubio svijet i sva stvorenja primjer svima nama kako sve moguće onima koji se pouzdaju u Boga. Jedan jednostavan asiški mladić svojim odazivom na Božji poziv promijenio je lice Crkve i svijeta.“  U svom govoru Rektor je zahvalio mons. Šašku što nas je slavljem otajstva Kristove ljubavi, slavljem euharistije, učinio dionicima tog darovanog obećanja i tako na najbolji mogući način dao okvir svim našim obećanjima i svemu onome što nas čeka u novoj akademskoj godini. „U novoj akademskoj godini svima nama želim puno blagoslova i uspjeha, strpljivosti, međusobnog poštovanja i zajedničkog traženja najboljih rješenja za naše probleme kojih neće biti malo.“

5

Nakon zajedničkog fotografiranja na Hrvatskom katoličkom sveučilištu održani su susreti studenata sa sveučilišnim nastavnicima. Članovi volonterske skupine, pjevačkog zbora, predstavnici nogometne momčadi i članovi Studentskog zbora predstavili su našim novim kolegama studentima aktivnosti i pozvali ih da im se priključe.

U akademskoj godini 2016./2017. na Sveučilištu studira 907 studenata.