U posljednje dvije godine zabilježen je porast dječje upotrebe digitalne tehnologije ne samo u svrhu zabave već i kao neophodnog alata za školske obaveze. Budući da su se način života i okolina u kojoj djeca odrastaju u posljednjih tridesetak godina promijenila, UN-ov Odbor za prava djeteta objavio je u ožujku 2021. novi opći komentar kojim potvrđuje da se Konvencija o pravima djeteta primjenjuje i u digitalnom okruženju. Svjesni kako digitalno okruženje pruža brojne nove mogućnosti ostvarivanja prava djeteta, ali ujedno donosi i niz rizika i opasnosti od povrede i zlouporabe tih prava, stvoren je Opći komentar br. 25. (2021.) o pravima djeteta u odnosu na digitalno okruženje.
Uz predstavnike država, skupina i organizacija, u stvaranju Općeg komentara br. 25. sudjelovalo je više od 700 djece i mladih iz 27 zemalja, uključujući i Hrvatsku. Djeca diljem svijeta navode kako žele i trebaju koristiti internet i digitalne usluge za školu, zabavu, za dobivanje informacija, ali i zbog kontakta s obitelji i prijateljima. No, u svemu tome važno im je da se osjećaju sigurno. Smatraju kako vlade njihovih država trebaju preuzeti odgovornost za zaštitu prava djece online, kao i da njihovi roditelji trebaju dobiti podršku kako bi razumjeli digitalni svijet, ali i njegov učinak na djecu.
Važnost Općeg komentara br. 25. (2021.) ogleda se u činjenici da će Republika Hrvatska, sukladno obvezama preuzetim pristupanjem Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravima djeteta, morati implementirati širok spektar zakonodavnih, administrativnih i drugih mjera, uključujući i mjere prevencije, kako bi djeci omogućila ostvarenje i zaštitu njihovih prava u digitalnom okruženju.
Cijeli Opći komentar br. 25. (2021.) možete pronaći na ovoj stranici: https://tbinternet.ohchr.org/_layouts/15/treatybodyexternal/Download.aspx?symbolno=CRC/C/GC/25&Lang=en
Kao i dječju skraćenu verziju: https://5rightsfoundation.com/In_Our_Own_Words_Young_Peoples_Version_Online.pdf
Hrvatski prijevod Općeg komentara br. 25. (2021.) možete pronaći na ovoj poveznici:

Opći komentari Odbora za prava djeteta UN-a

[General comment No. 25 (2021.) on children’s rights in relation to the digital environment]
In the last two years, there has been an increase in children’s use of digital technology not only for entertainment but also as a necessary tool for school obligations. As the way of life and the environment in which children grow up have changed in the last thirty years, the UN Committee on the Rights of the Child issued a new general comment in March 2021 confirming that the Convention on the Rights of the Child applies in the digital environment. Aware that the digital environment provides many new opportunities for the realization of children’s rights, but also brings several risks and dangers of violation and abuse of these rights, General comment no. 25 (2021) on children’s rights in relation to the digital environment was created.
Along with representatives of states, groups, and organizations, in creating General comment no. 25. more than 700 children and young people from 27 countries, including Croatia, took part. Children around the world state that they want and need to use the Internet and digital services for school, entertainment, information, but also for contact with family and friends. But in all of this, it is important for them to feel safe. They believe that the governments should take responsibility for protecting children’s rights online, and that their parents should be supported in understanding the digital world, but also its impact on children.
Importance of General comment no. 25. (2021) is reflected in the fact that the Republic of Croatia, by its commitments to accede to the United Nations Convention on the Rights of the Child, will have to implement a wide range of legislative, administrative, and other measures, including prevention measures, to enable children to exercise and protect their rights in the digital environment.
Full General comment no. 25. (2021.) can be found on this page:
As well as the children’s abbreviated version:
Croatian translation of General comment no. 25. (2021) can be found at this link:

Opći komentari Odbora za prava djeteta UN-a