U četvrtak 21. ožujka 2019. u dvorani “Blaženi Alojzije kard. Stepinac” održano je predavanje “Demagogues, and the Fragility of the Early United States”. Predavanje je održao dr. sc. Douglas Ambrose s Hamilton Collegea. Dobrodošlicu u ime Hrvatskog katoličkog sveučilišta zaželio je pročelnik Odjela za povijest izv. prof. dr. sc. Mario Kevo, a doc. dr. sc. Nikola Stephen Bartulica s Odjela za povijest HKS-a predstavio je predavača istaknuvši važne crtice iz životopisa profesora Douglasa.

Profesor Douglas Ambrose  u svom predavanju istaknuo je zanimljive detalje iz biografije američkog državnika Alexandera Hamiltona te je posebno naglasio kako je Hamilton bio izrazito nadaren učenik usprkos činjenici da je u vrlo ranoj dobi ostao bez roditeljske skrbi. Iskoristio je životnu priliku u vrijeme Rata za neovisnost protive britanske krune i u kratko vrijeme postao desna ruka Georgea Washingtona. Kasnije je imao briljantnu političku karijeru koja je završila duelom protiv suparnika Aarona Burra, tadašnjeg potpredsjednika SAD-a. Hamilton je preminuo dan kasnije, ali njegova slava još uvijek traje u američkoj kulturi, naglasio je Ambrose.

Nakon predavanja uslijedila su pitanja iz publike.