U ponedjeljak 19. listopada 2020. godine u čitaonici Francuskog instituta u organizaciji Gradskog ureda za zdravstvo i Hrvatskog društva za osteoporozu, čija je  predsjednica Vesna Mijoč, mag. med. techn. s Odjela za sestrinstvo Hrvatskog katoličkog sveučilišta, obilježen je Svjetski dan osteoporoze u čijem je središtu bio okrugli stol s temom važnosti prevencije, dijagnostike i liječenja osteoporoze.

Svjetski dan osteoporoze obilježava se svake godine 20. listopada s ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije dijagnoze i liječenja osteoporoze. Kampanja za Svjetski dan osteoporoze poziva širu javnost na poduzimanje pravovremenih koraka za zaštitu zdravlja kostiju u svrhu što bolje kvalitete života. Nažalost, unatoč mnogim vrstama tretmana i liječenja, osteoporoza često ostaje nedijagnosticirana i neliječena i time predstavlja veliki javnozdravstveni problem u razvijenim zemljama. Prema podacima Međunarodne zaklade za osteoporozu diljem svijeta godišnje se dogodi više od 8,9 milijuna prijeloma kostiju uzrokovanih osteoporozom, što je u prosjeku jedan prijelom svake tri sekunde.

Foto: Nacional.hr