Na Hrvatskom katoličkom sveučilištu  javno je predavanje o spašavanju 169 židovskih liječnika i članova njihovih užih obitelji u srijedu 24. listopada održala dr. sc. Esther Gitman.

Uz rektora prof. dr. sc. Željka Tanjića knjigu “Kad hrabrost prevlada” i autoričin rad predstavio je povjesničar prof. dr. sc. Jure Krišto. On je istaknuo da je riječ o priči koja potiče različita pitanja, sve u svrhu ozdravljenja društva koje je moguće postići samo poštenim, objektivnim i profesionalnim pristupom kakav je zauzela autorica kao izravna sudionica tog vremena židovskog progona.

Rad se, naglasio je dr. Krišto, temelji na izvornim dokumentima i svjedočanstvima izvornih svjedoka, a govori ne samo o ljudima koji su spašavali nego i o načinima spašavanja.

U svom izlaganju dr. sc. Gitman je istaknula da je zamisao zagrebačkog liječnika Miroslava Schlesingera da se spase židovski liječnici, koji su već ostali bez posla i bili na putu u logore, tako da ih se pošalje u Bosnu radi liječenja endemskog sifilisa među muslimanima, koji je poprimao epidemijske razmjere, vlastima NDH iznio je epidemiolog dr. Ante Vuletić.

Što se tiče samog spašavanja liječnika i njihovih obitelji – riječ je o otprilike 650 ljudi – dr. sc. Gitman navodi da postoje dokumenti koji pokazuju da su ti židovski liječnici bili čak plaćeni za svoj posao. Zbog toga su oni nakon rata imali problema jer su im komunističke vlasti spočitavale suradnja s ustaškim režimom.

Osvrnuvši se na spasioce koji su sudjelovali u spašavali židovske liječnike autorica je istaknula obične ljude, tvrtke, dužnosnike NDH i samog bl. kardinala Alojzija Stepinca koji je po autoričinom mišljenju jedan od najvećih boraca za živote svih ljudi koji su nepravedno progonjeni ili su zatražili pomoć pri čemu je riskirao i vlastiti život.

Cijelo predavanje možete vidjeti i na www.youtube.com