U petak 14. listopada 2022. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu (HKS) održan je znanstveno-stručni skup “Suverenost i nacionalni identitet 30 godina nakon međunarodnog priznanja Republike Hrvatske”. Skup su organizirali Odjel za komunikologiju HKS-a i njemačka zaklada Konrad Adenauer.

Skupu su prisustvovali predstavnici visokoobrazovnih institucija, sveučilišta, agencija, ministarstva vanjskih i europskih poslova, generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije doc. dr. sc. Krunoslav Novak,  predstavnici političkog, gospodarskog, kulturnog života te predstavnici medija.

Na početku su okupljene u ime organizatora pozdravili prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor HKS-a  i Holger Haibach, direktor ureda Zaklade Konrad Adenauer u Zagrebu.

Rektor Tanjić u svom je obraćanju istaknuo kako je Hrvatsko katoličko sveučilište ranije ove godine nizom okruglih stolova u ciklusu projekta „Put suverenosti“ obilježilo tridesetu obljetnicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske te kako je  znanstveno-stručni skup Odjela za komunikologiju svojevrstan nastavak obilježavanja ovog važnog događaja u hrvatskoj povijesti.

Direkor Zaklade Konrad Adenauer u Zagrebu Holger Haibach izrazio je svoje zadovoljstvo suradnjom s Hrvatskim katoličkim sveučilištem te se prisjetio kada je 1991. u Frankfurtu kao mladić zajedno sa svojim kolegama bio na prosvjedu za suverenost Hrvatske. Istaknuo je kako je važno poznavati prošlost da bi se znalo što nas očekuje u budućnosti te kako Zaklada Konrad Adenauer podržava istraživanja ovakvih povijesnih tema.

Skupu je u ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske nazočio ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman koji je u svom govoru rekao: “Međunarodno priznanje Republike Hrvatske prije 30 godina uistinu je bilo prijeloman trenutak za našu Domovinu. Uslijedile su daljnje godine diplomatskih i vojnih napora za reintegraciju okupiranih područja. Sve spomenute i nespomenute nevolje i kušnje Hrvatska je uspješno okončala temeljem uspostavljenog nacionalnog jedinstva i nesebičnog napora hrvatskih ljudi u svim segmentima društvenog života, od iseljene do domovinske Hrvatske, od civila do branitelja. Nužno je istaknuti posebnu ulogu prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana koji je u tim presudnim godinama mudrim vodstvom i koordinacijom svih ključnih aspekata i aktivnosti opravdao povjerenje i ispunio očekivanja hrvatskog naroda.“

Prof. dr. sc. Jerko Valković, pročelnik Odjela za komunikologiju HKS-a i predsjednik organizacijskog odbora, u svom je obraćanju zahvalio svim izlagačima na njihovoj spremnosti da sudjeluju u znanstveno-stručnom skupu. Održavanjem skupa bila je želja doprinijeti boljem razumijevanju zbivanja i aktera u procesu nastanka suvremene Hrvatske te otvoriti prostor za promišljanje o postignućima, izazovima i aspektima hrvatske suverenosti i njezina nacionalnog identiteta. Govorivši o strukturi skupa pročelnik Valković rekao je kako je prva cjelina bila posvećena najznačajnijim trenutcima i procesima usko povezanim sa stvaranjem hrvatske neovisnosti. Druga cjelina bila je posvećena promišljanju kako danas u vrijeme globalizacijskih procesa mijenja poimanje suverenosti, dok se u trećem dijelu govori o suverenosti s različitih, interdisciplinarnih, aspekata, dotičući doprinos Katoličke Crkve suverenosti Republike Hrvatske, doprinos medija, promjene u jeziku, hrvatsku tradicijsku kulturu i nacionalni identitet.    

U ime predsjednika Hrvatskog sabora prisustvovala je saborska zastupnica mr. sc. Zdravka Bušić koja je održala predavanje o ulozi hrvatskog iseljeništva u međunarodnom priznanju Republike Hrvatske. 

Skup je bio podijeljen u tri tematska panela, od kojih su se prva dva uživo prenosila na YouTube kanalu HKS-a.

U prvom, naslovljenom “Akteri i kontekst stvaranja suvremene hrvatske države” izlagali su i raspravljali izv. prof. dr. sc. Ante Nazor, Holger Haibach i dr. sc. Adolf Polegubić, dok su o aktualnim pitanjima i izazovima suverenosti država govorili dr. sc. Neven Šimac, prof. dr. sc. Goran Bandov, dr. sc. Karlo Ressler i dr. sc. Jakov Žižić.

U poslijepodnevnim panelima govorilo se o putu hrvatske suverenosti i oblikovanju hrvatskog nacionalnog identiteta. Tako su o doprinosu Katoličke Crkve govorili prof. dr. sc. Jerko Valković i doc. dr. sc. Anto Mikić, o oblikovanju hrvatskog bankovnog sustava doc. dr. sc. Roman Šubić, o medijskom zakonodavstvu i suverenosti dr. sc. Zdravko Kedžo, a o narativima suverenosti u hrvatskom filmu izv. prof. dr. sc. Irena Sever Globan.

Prof. dr. sc. Ivan Rogić osvrnuo se na neke istraživačke prioritete i teme u kontekstu hrvatskog nacionalnog identiteta i znanosti. Prof. dr. sc. Željko Tanjić govorio je o ulozi komemoracija i simbola u oblikovanju hrvatske

kulture sjećanja i nacionalnog identiteta.

Izv. prof. Dr. sc. Luka Šešo predstavio je ulogu hrvatske tradicijske kulture u formiranju identiteta. Doc. dr. sc. Boris Beck govorio je o jeziku kao identitetskoj odrednici, dok je prof. Dr. sc. Božo Skoko izlagao o (pre)oblikovanju suvremenog hrvatskog identiteta i kreiranju brenda Hrvatska. Panele su moderirali sveučilišni nastavnici Odjela za komunikologiju.

 

Hrvatsko katoličko sveučilište