Prodekanica Katoličkog sveučilišta Fordham iz New Yorka i profesorica prava na Pravnom fakultetu toga Sveučilišta dr. Toni M. Fine održala je 8. svibnja na Hrvatskome katoličkom sveučilištu u Zagrebu predavanje “Osobitosti pravnog sustava Sjedinjenih Američkih Država”. Osvrnula se na razlike između europskoga kontinentalnog prava i američkog običajnog prava, koje ima korijen u engleskom pravnom sustavu. Prof. Fine objasnila je i razlike između Ustava SAD-a i europskih ustava, istaknuvši da je američki Ustav svojom kratkoćom i jednostavnošću omogućio sudovima njegovo tumačenje na duge staze. Za SAD je poseban federalizam koji omogućuje podjelu vlasti između saveznih jedinica (američkih država) i savezne vlasti, koja je pak ograničena. Svaka američka država ima svoj pravni sustav. Donošenje i tumačenja zakona je dugogodišnji proces, a svaki zakon pokriva specifično područje. Temelj pravnog sustava su presedani, odluke donesene od sudaca na kojima drugi suci temelje buduće odluke i time postaju zakonom. Uz Vrhovni sud SAD-a, svaka država ima svoj vrhovni sud. Biranje sudaca je specifično u SAD-u, ili ih bira lokalno predstavničko tijelo ili su izabrani na izborima. Sustav parničenja temelji se na porotama koje odlučuju o krivnji, a sudski procesi u 90% slučajeva završavaju nagodbama. Studij prava temelji se na proučavanju sudskih odluka.

U ime Sveučilišta, nazočne je pozdravio dr. Stjepan Bartulica, a rektor HKS-a dr. Željko Tanjić na kraju je zahvalio prof. Fine i podijelio prigodne darove, licitarsko srce, bocu vina i biografiju bl. Alojzija Stepinca na engleskom jeziku, podsjetivši da je kardinal Stepinac rođen na taj dan 1898. i da je bio žrtva lošeg pravnog sustava.