naslovna

U četvrtak 19. siječnja 2017. godine u 12 sati na Hrvatskom katoličkom sveučilištu Veleposlanica Države Izrael Nj. E. Zina Kalay – Kleitman  svečano je predala izložbu fotografija „Papa Franjo u Izraelu“ Hrvatskom katoličkom sveučilištu u trajno vlasništvo. Na fotografijama je zabilježeno hodočašće pape Franje u Svetu Zemlju 24. – 26. svibnja 2014. povodom 50. obljetnice susreta pape Pavla VI. i patrijarha Atenagore u Jeruzalemu.

Svečanoj primopredaji izložbe nazočio je velik broj visokih uzvanika, sveučilišnih nastavnika i studenata Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Okupljenima se obratio rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić, zahvalivši veleposlanici Države Izrael na daru riječima: „Danas smo se okupili zahvaljujući dobroti gospođe veleposlanice Države Izrael u RH koja me posjetila u prosincu s prijedlogom da izložbu slika, koja je okom kamere zabilježila posjet poglavara Katoličke Crkve pape Franje Državi Izrael u svibnju 2014. i koju su u Zagrebu, Zadru, Osijeku, Varaždinu, Đakovu i Splitu vidjeli brojni naši sugrađani, trajno daruje našem Sveučilištu. Bio sam i ostao radosno iznenađen ovom gestom i počašćen da je gospođa Veleposlanica mislila na našu visokoškolsku i odgojnu ustanovu kao na dom ovoga spomena na posjet koji je potvrdio važnost odnosa Katoličke Crkve i židovskog naroda te koji je bio posjet mira, prijateljstva i poštovanja. …Meni je jako važno da naši studenti, profesori i djelatnici u  našim prostorima, u kojima živimo i radimo, budu okruženi ovim slikama. Želim da ih gledaju sa zanimanjem i da upijaju poruku koja iz njih isijava. A to je prije svega poruka susreta, utemeljenog na poštovanju, poruka traženja mira i u teškim životnim okolnostima, poruka važnosti zajedničkog života u različitostima, ali i poruka kako naša kultura i naša civilizacija ima svoje korijene u Jeruzalemu, tom svetom gradu i za Židove, kršćane i muslimane. Želim da im ova izložba približi i važnost i ljepotu Svete zemlje, Države Izrael, potakne u njima radoznalost za boljim upoznavanjem nama prijateljskog i bliskog izraelskog naroda s kojim nas povezuje puno više od onoga što bi smo ponekad pomislili. Želim da kroz ovu izložbu budu preneseni na sva ta mjesta upravo nadahnuti duhom pape Franje i da svi ovi susreti budu poticaj i njima za razne nove susrete.“

Veleposlanica Nj. E. Zina Kalay-Kleitman bila je dirnuta ugodnim prijemom na našem Sveučilištu. U svom je govoru ukratko opisala putovanje izložbe Hrvatskom te kako je nakon niza održanih izložbi u Hrvatskoj željela darovati fotografije da ne ostanu pohranjene u nekom depou, već da i dalje žive. Istaknula je kako je duboko promišljala kome darovati fotografije te da joj je nakon razgovora s rektorom Tanjićem bilo jasno da je Hrvatsko katoličko sveučilište pravo mjesto. „Zadovoljna sam što su ove fotografije postavljene na Hrvatskom katoličkom sveučilištu i što će ih moći vidjeti mladi ljudi, studenti te vjerujem da će ih njihovi prizori potaknuti da posjete Jeruzalem i Izrael. Fotografije i darovana izložba pripadaju sada Hrvatskom katoličkom sveučilištu, one će tu ostati nakon što ja više ne budem u Hrvatskoj. One su sada na pravom mjestu. Hvala vam što ste prihvatili moj dar!“

Rektor Tanjić predao je Nj. E. Zini Kalay-Kleitman zahvalnicu Sveučilišta za darovanu izložbu.

Glazbene točke izvela je studentica Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu Divna Šimatović.

Postav izložbe bit će privremeno smješten u hodniku na drugom katu Sveučilištu.