U utorak, 7. prosinca 2021. godine u sklopu predmeta Hrvatska tradicijska kultura i formiranje identiteta izv. prof. dr. sc. Luka Šešo organizirao je dva predavanja o tradicijskoj glazbi, glazbalima i narodnim nošnjama Hrvatske. Prvo predavanje održao je Augustin Žigmanov, student diplomskog sveučilišnog studija Psihologija Hrvatskog katoličkog sveučilišta, koji je na temelju vlastitih terenskih i arhivskih istraživanja govorio o gajdama kao važnom dijelu tradicijske kulture Hrvata u Vojvodini i drugim dijelovima Hrvatske.

Drugo predavanje održao je Goran Mikas iz Vele Njive u Poljicima. Studentima je predstavio poljičku narodnu nošnju i pojasnio njezin značaj za lokalnu zajednicu. Govorio je o nizu lokalnih tradicijskih elemenata kao neizostavnim gradbenim elementima lokalnog, regionalnog i nacionalnog identiteta. Studentima je demonstrirao sviranje na desetak tradicijskih glazbala (diple, lijerica, gusle i dr.) koja danas svoje mjesto sve češće nalaze u koncertnim izvedbama na velik pozornicama pridonoseći tako očuvanju identiteta u globalnom, multikulturnom svijetu.