Pozivajući studente da promišljaju o starenju, o svome odnosu prema osobama treće životne dobi, njihovim susretima i onome što od njih mogu naučiti, ovogodišnji IX. fotografski natječaj Hrvatskog katoličkog sveučilišta posvećen je osobama treće dobi.

Kada se sretnu „STAR“ i „TI “, susreću se prošlost i budućnost, iskustvo života i mladenački polet. Puno je predrasuda prema osobama treće životne dobi. Nerijetko u njima vidimo nemoć, sporost i ponavljanje istih priča, a zaboravljamo da su bore uspomene smijeha i boli te da ima toliko ljepote u tim rukama koje najmekše grle. „Star“ se može pročitati i kao engleska riječ za zvijezdu, a nisu li naši djedovi, bake, susjedi i nekadašnji učitelji upravo to – zvijezde koje su osvijetlile i naš put?

Zato pozivamo studente Hrvatskog katoličkog sveučilišta da, sudjelujući na fotografskome natječaju o temi „STARiTI – prigrli bogatstvo treće dobi“, umjetničkim izričajem i prikazom starenja razbiju stereotipe, izazovu predrasude i pomaknu narative.

Fotografski natječaj za cilj ima prikazati različitost starijih dobnih skupina kroz realistične i autentične fotografije te osvijestiti stvarnost starenja, suprotstavivši se konvencionalnome i stereotipnome prikazivanju starijih osoba. Nema ograničenja u pogledu predmeta. Natječaj je otvoren za sve ideje, stilove i žanrove, sve perspektive umijeća izrade i fotografske kreativnosti. Podijelite svoje omiljene ulične, portretne, dokumentarne, konceptualne, kolorne i crno-bijele fotografije starijih osoba, njihovih aktivnosti, druženja ili višegeneracijskih interakcija.

GLAVNE ODREDBE NATJEČAJA:

1. Natječaj organizira Hrvatsko katoličko sveučilište u Zagrebu (u daljnjem tekstu: HKS).
  2. Natječaj se priređuje u cilju promocije kreativnosti studenata HKS-a.
  3. Pokrovitelj Natječaja je Župa Naše Gospe Kraljice Hrvata, Toronto, Kanada.
  4. Natječaj traje od 28. ožujka do 5. svibnja 2023.
  5. Autori triju najboljih fotografija prema ocjeni šesteročlanog povjerenstva dobit će novčane nagrade (1. nagrada 200 eura; 2. nagrada 150 eura, 3. nagrada 100 eura), a dvadeset najboljih fotografija bit će izrađeno i izloženo na Hrvatskom katoličkom sveučilištu povodom završetka akademske godine 2022./2023. Na otvorenju  izložbe,  bit  će  uručene  nagrade pobjednicima. Povjerenstvo čine: predsjednik Povjerenstva dr. sc. Krunoslav Novak, i članovi Povjerenstva: dr. sc. Tomislav Anić, dr. sc. Roko Mišetić, dr. sc. Luka Šešo, dr. sc. Ivan Uldrijan, Kristina Mašić, mag. phil. i Matea Vidulić, mag. comm.
  6. Sudionici Natječaja pristaju, bez iznimke, da Hrvatsko katoličko sveučilište upotrijebi i objavi njihove fotografije i u promotivne svrhe.
  7. Svoje prijave studenti šalju putem poveznice

PRAVILA NATJEČAJA:

1. Na Natječaju mogu sudjelovati redoviti i izvanredni studenti prijediplomskoga i diplomskog studija Hrvatskog katoličkog sveučilišta.
  2. Na Natječaj se može poslati najviše tri (3) fotografije istog autora/autorice.
  3. Fotografije mogu biti crno bijele ili u boji, u digitalnom formatu, rezolucije 2000 piksela na kraćoj strani s minimalno 300 dpi, maksimalne veličine 3Mb u formatu JPG.
  4. Radi lakšeg upravljanja sadržajima, prilikom slanja fotografije trebaju biti nazvane imenom i prezimenom autora, te brojem (primjer: ime.prezime.1.jpg)
  5. Od obrade dopuštena je jedino naredba „crop“. Fotografija ne smije biti obrađena u „photoshopu“ ili sličnom programu niti joj se smije dodavati neki strani element, filter ili drugi sličan efekt.
  6. Prihvaćaju se fotografije napravljene profesionalnim ili amaterskim fotoaparatom, kamerom, mobitelom i sl.

Za dodatne informacije na raspolaganju Vam stoje koordinatorice fotografskog natječaja Hrvatskog katoličkog sveučilišta Veronika Novoselac, mag. hist. et mag. comm. i Hana Kilijan, mag. comm.

Kontakt: foto@unicath.hr