Centar za promicanje dobrobiti ranjivih osoba je 23. i 24. ožujka održao dvije edukacije u Riječkoj nadbiskupiji. Naziv edukacija je “Promicanje dobrobiti maloljetnih i ranjivih osoba u Katoličkoj Crkvi” – “Uvod u zaštitu i dobrobit djece i ranjivih osoba”. Predavačice na edukaciji su voditeljica Centra dr. sc. Anita Dučkić Sertić te program managerica Centra Jelena Zadro, mag. psych.

Uvodni dio edukacije 23. ožujka je protekao u predstavljanju misije i vizije Centra te u međusobnom upoznavanju sudionika i predavačica. Na edukaciji su sudjelovali svećenici Riječke nadbiskupije.

O temi “Granice u odnosima” je govorila voditeljica Centra dr. sc. Anita Dučkić Sertić. Zatim je predavanje pod nazivom “Nasilje nad ranjivim osobama – oblici i vrste zlostavljanja; posljedice zlostavljanja; prepoznavanje rizičnih i zaštitnih čimbenika” održala Jelena Zadro, mag. psych. Predavanje je bilo popraćeno interaktivnom radionicom, nakon čega je uslijedila pauza.

Nakon pauze je dr. sc. Anita Dučkić Sertić govorila o temi “Razumijevanje moći u crkvenim i društvenim institucijama” što je veoma važna stvarnost unutarcrkvenih odnosa. Potom je na red došla tema “Kako dalje nakon zlostavljanja?” koju je također održala dr. sc. Anita Dučkić Sertić. Potom su sudionici pozvani da ispune evaluacijske upitnike, nakon čega su im podijeljene potvrde za sudjelovanje. Sudionici su iznijeli svoje dojmove o održanoj edukaciji te izrazili želju za daljnjim educiranjem o ovoj tematici. Time je edukacija koja se održala 23. ožujka bila zaključena.

Druga edukacija koja se održala 24. ožujka je bila namijenjena za djelatnike Riječke nadbiskupije. Uvodni dio je obilježilo uzajamno predstavljanje Centra i sudionika. Prvo predavanje pod nazivom “Dostojanstvo čovjeka – interdisciplinarni pristup” je održala Jelena Zadro, mag. psych. Potom je dr. sc. Anita Dučkić Sertić s temom “Granice u odnosima” koju je popratila radionica. Nakon toga je Jelena Zadro, mag. psych. održala prvi dio teme “Nasilje nad ranjivim osobama – oblici i vrste zlostavljanja; posljedice zlostavljanja; prepoznavanje rizičnih i zaštitnih čimbenika“. Zatim je uslijedila pauza.

Po završetku pauze je Jelena Zadro, mag. psych. nastavila s drugim dijelom navedene teme. Iduća tema na edukaciji je bila temama “Razumijevanje moći u crkvenim i društvenim institucijama“ koju je održala dr. sc. Anita Dučkić Sertić. Predavački dio edukaciji je završio s temom „Kako dalje nakon zlostavljanja?“ koju je također održala dr. sc. Anita Dučkić Sertić. Nakon radionice i pitanja su sudionici zamoljeni da ispune evaluacijske ankete te su im podijeljene potvrde o sudjelovanju. Cilj govora o ovim temama jest podizanje razine svijesti te povećanje senzibilnosti u prepoznavanju zlostavljanja i zanemarivanja.