U Rijeci je 6. travnja 2023. godine održana edukacija Centra za promicanje dobrobiti ranjivih osoba pod nazivom “Promicanje dobrobiti maloljetnih i ranjivih osoba u Katoličkoj Crkvi” – “Uvod u zaštitu i dobrobit djece i ranjivih osoba”. Predavačica na edukaciji je bila voditeljica Centra dr. sc. Anita Dučkić Sertić.

U uvodnom dijelu edukacije se voditeljica Centra predstavila, prezentirala rad Centra te su se predstavili sudionici edukacije. Na edukaciji su sudjelovali djelatnici katoličke osnovne škole “Josip Pavlišić”.

Uvodno predavanje nazvano “Dostojanstvo ljudske osobe – interdisciplinarni pristup” je potaknulo sudionike na razmišljanje o presudnoj važnosti temeljnog ljudskog dostojanstva. Nastavno, u predavanju “Granice u odnosima” je bilo govora o važnosti istih. Potom je uslijedila kratka pauza te predavanje “Vrste zlostavljanja; posljedice zlostavljanja; prepoznavanje rizičnih i zaštitnih čimbenika” nakon kojega je bila veća stanka.

U drugom dijelu edukacije se održala radionica s raspravom sudionika. Sudionici su radili na nekoliko slučajeva gdje su morali prepoznati vrste zlostavljanja, posljedice i zaštitne i rizične čimbenike, kako reagirati kada prime prijavu, koji su dokumenti važni za zaštitu ranjivih osoba. Nakon rada u manjim skupinama, predstavnici su objasnili zadatak svoje skupine i do kojih su zaključaka došli. Posljednje predavanje je nazvano “Kako dalje nakon zlostavljanja”. Predavanja su bila obilježena brojnim pitanjima sudionika, primjerima i uputama kako djelovati u pojedinim kritičnim slučajevima.

Na kraju edukacije sudionici su iznijeli svoje dojmove o održanoj edukaciji, izrazili želju za daljnjim educiranjem o ovoj tematici te ispunili evaluacijske upitnike. Prisutnim sudionicima dodijeljena je potvrda o sudjelovanju.
Cilj ove uvodne teme je omogućiti podizanje razine svijesti te povećati osjetljivost za prepoznavanje zlostavljanja i zanemarivanja.