Naš doktorand iz Laboratorija za etiku digitalnih tehnologija u zdravstvu Luka Poslon sudjelovao je na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji u Sloveniji „Ethical Challenges of Artificial Intelligence and New Technologies“ koja se održala 25. listopada 2022. godine u Ljubljani (Slovenija), u organizaciji Centre for Human-Centred Artificial Intelligence and the Ethics of New Technologies i Teološkog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani.

Riječ je o međunarodnoj znanstvenoj konferenciji koja je okupila stručnjake iz područja umjetne inteligencija i digitalnih tehnologija koje postaju dio svakodnevnice s ciljem analize etičkih izazova i mogućih posljedica implementacije tih tehnologija u budućnosti. Razvoj i korištenje naprednih tehnoloških sustava danas postavljaju važna pitanja o korištenju novih tehnologija i umjetne inteligencije, a neka od pitanja koja su analizirana na konferenciji su: utjecaj algoritama u online okruženju, pitanja transhumanizma i kiborgizacija, izazovi strojnog učenja (pristranost, transparentnost), pitanja nadzora i prepoznavanja lica, problem odnosa čovjek-stroj i tako dalje, pitanje primjene umjetne inteligencije u zdravstvu.

Naš doktorand Poslon održao je predavanje pod nazivom Empowering trust by embedding fairness in medical AI algorithm u kojem je govorio o algoritamskoj pravednosti i predstavio etičke izazove pristranosti i pravednosti u primjeni algoritama umjetne inteligencije u medicini. Objasnio je kako algoritamska rješenja koja koristimo u medicini ne bi trebala biti razvijana samo za pružanje preporuka i predviđanja, već bi također trebala uključivati procedure za smanjenje pristranosti u podacima. Također, dodao je kako bi pravednost i jednakost trebali dovesti do povećanog povjerenja u primjeni algoritama umjetne inteligencije u medicini.