Centar za promicanje dobrobiti ranjivih osoba je 18. i 19. travnja 2023. održao dvije edukacije u Dubrovačkoj biskupiji. Naziv edukacija je “Promicanje dobrobiti maloljetnih i ranjivih osoba u Katoličkoj Crkvi” – “Uvod u zaštitu i dobrobit djece i ranjivih osoba”. Predavačica na edukaciji je bila voditeljica Centra dr. sc. Anita Dučkić Sertić.

Uvodni dio edukacije 18. travnja je protekao u predstavljanju misije i vizije Centra te u međusobnom upoznavanju sudionika i predavačice. Na edukaciji su sudjelovali odgajatelji učeničkog doma Paula di Rossi, tehnička služba doma, vjeroučitelji Dubrovačke biskupije, odgajateljice iz vrtića te djelatnici obiteljskog savjetovališta Dubrovačke biskupije. Prva tema edukacije je bila „Dostojanstvo osobe – interdisciplinarni pristup“. Potom je dr. sc. Anita Dučkić Sertić govorila o temi “Granice u odnosima” nakon čega je uslijedila pauza. Iduće predavanje pod nazivom “Nasilje nad ranjivim osobama – oblici i vrste zlostavljanja; posljedice zlostavljanja; prepoznavanje rizičnih i zaštitnih čimbenika” je bilo popraćeno interaktivnom radionicom. Rad u skupinama je popratilo i izlaganje skupina te brojna pitanja iz prakse. Posljednja tema 18. travnja je bila “Kako dalje nakon zlostavljanja?” Potom su sudionici pozvani da ispune evaluacijske upitnike, nakon čega su im podijeljene potvrde za sudjelovanje. Sudionici su iznijeli svoje dojmove o održanoj edukaciji te izrazili želju za daljnjim educiranjem o ovoj tematici. Time je edukacija koja se održala 18. travnja bila zaključena.

Druga edukacija koja se održala 19. travnja je bila namijenjena svećenicima Dubrovačke biskupije. Uvodni dio je obilježilo uzajamno predstavljanje Centra i sudionika. Prvo predavanje je bilo o temi „Granice u odnosima“, na što se nastavilo predavanje „Vrste zlostavljanja i posljedice zlostavljanja.“ Potom je uslijedila pauza. Nakon pauze je na red došla tema „Prepoznavanje rizičnih i zaštitnih čimbenika“ te rad u manjim skupinama uz popratna izlaganja. Zatim je bilo govora o temi “Razumijevanje moći u crkvenim i društvenim institucijama“ te konačno o tome „Kako dalje nakon zlostavljanja.“ I ovdje su sudionici bili pozvani da ispune evaluacijske upitnike, nakon čega su im podijeljene potvrde za sudjelovanje. Sudionici su iznijeli svoje dojmove o održanoj edukaciji te izrazili želju za daljnjim educiranjem o ovoj tematici. Cilj govora o ovim temama jest podizanje razine svijesti te povećanje senzibilnosti u prepoznavanju zlostavljanja i zanemarivanja.