U povodu 85. obljetnice postojanja i djelovanja Udruge Posmrtna pripomoć u suradnji s Institutom društvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Udrugom posmrtna pripomoć održat će se od 14.-16. rujna 2016. u Klovićevim dvorima znanstveno – stručni skup „Čovjek i smrt“.

Smrt je istodobno jedna od najintrigantnijih tema svakome mislećem biću. Ona nije tek puki prestanak bioloških funkcija, nego je u susretu kulturoloških obilježja, znanstvenih spoznaja, vjerskih i osobnih uvjerenja i puno više od toga.

Uz interdisciplinarni znanstveni pristup ovoj tematici sudionici Skupa pokušat će se dijalogom iz različitih perspektiva dati što više cjelovitih odgovora o pitanjima života i smrti.

Svoj doprinos znanstveno-stručnom skupu Čovjek i smrt dat će i sveučilišni nastavnici našeg Sveučilišta:

• izv. prof. dr. sc. Dubravko Habek: Perinatalna smrt i krštenja u pogibelji
  • doc. dr.sc. Zoran Turza: Smrt kao Božja prisutnost i opredjeljenje za Boga
  • Asistenti s Odjela za sociologiju Ivana Brstilo i Damir Mravunac: Kroz tajno ogledalo ili o smrti u tradicionalnome,modernom i postmodernom društvu
  • Asistentica s Odjela za sociologiju Mateja Plenković: Virtualna groblja kao čuvari sjećanja na umrle
  • doc. dr. sc. Monica Priante: Posljednji građanski pozdrav – Smrt i pogrebni rituali u Zagrebu druge polovice 19. stoljeća