U četvrtak 27. travnja 2017. godine na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu održan je Lectio Strossmayer. Na njemu su sudjelovali i naši profesori i asistenti s Katedre za teologiju.

Ove godine gost KBF-a u Đakovu poznati je anglikanski teolog Alasdair John Milbank (1952.-). Milbank predaje religiju, politiku i etiku na Sveučilištu u Nottinghamu u sklopu kojega je na čelu Centra za filozofiju i teologiju. Prije toga predavao je na Sveučilištu Virginia, na Cambridgeu, te na Sveučilištu u Lancesteru. Poznat je i kao utemeljitelj pokreta pod nazivom “Radikalna ortodoksija” koji je privukao međunarodnu pozornost. U svojim djelima on povezuje različita područja: sustavnu teologiju, društvenu teoriju, etiku, estetiku, filozofiju, političku teoriju. Pozornost na svoj rad privukao je knjigom Theology and Social Theory koja je objavljena 1990. godine. Posljednjih nekoliko godina surađivao je na tri knjige koje je objavio zajedno s filozofom Slavojem Žižekom i Creston Davisom pod naslovom  Theology and the Political: The New Debate (2005), The Monstrosity of Christ: Paradox or Dialectic (2009), i Paul’s New Moment: Continental Philosophy and the Future of Christian Theology (2010).                                                                            Na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu održat će predavanje pod naslovom: Reformation and Reform: Beyond Catastrophe (Reformacija i reforma: onkraj katastrofe).  Ove godine Lectio Strossmayer je integriran u Znanstveni skup – kolokvij prigodom 500. godišnjice reformacije.

Tekst je preuzet s linka: