Nastavnici Odjela za povijest Hrvatskog katoličkog sveučilišta – pročelnik Odjela za povijest doc. dr. sc. Ivan Majnarić, doc. dr. sc. Tomislav Anić, dr. sc. Valentina Janković i Tomislav Matić, mag. educ. hist. et phil. – sudjelovali su na V. kongresu hrvatskih povjesničara, koji se održava od 5. do 8. listopada 2016. godine u Zadru u organizaciji Hrvatskog nacionalnog odbora za povijesne znanosti, Društva za hrvatsku povjesnicu i Sveučilišta u Zadru, pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović. Pročelnik Majnarić također je i član Organizacijskog odbora Kongresa. Kongres se održava svake četiri godine, a ovogodišnja je tema Krize, sukobi i solidarnost u povijesnoj perspektivi. Pročelnik Majnarić održao je izlaganje pod naslovom „Srodstvo, rod, genus u 14. stoljeću – identitetska slojevitost „novog doba“, doc. dr. sc. Tomislav Anić govorio je o temi „Pobijediti krizu: milom ili silom – moralno i materijalno nagrađivanje radništva nakon Drugoga svjetskog rata“, dr. sc. Valentina Janković izlagala je na temu „Ponizen sin moje drage gospe majke do groba“ – sudbina posljednjeg Chernkoczyja u okružju habsburško-osmanskoga rata 1716.–1718. godine“, a Tomislav Matić, mag. educ. hist. et phil., održao je izlaganje „Svadljiva obitelj: sukobi među plemićima od Sredne u prvoj polovici 15. stoljeća“.

peti_kongres_povjesnicara_2016_slika