U ponedjeljak, 11. lipnja, studenti Hrvatskog katoličkog sveučilišta posjetili su  Hrvatsko narodno kazalište i pogledali poznatu operu «Nikola Šubić Zrinjski» – koju je skladao Ivan pl. Zajc, hrvatski skladatelj i dirigent.

Tematika ovog vrhunskog glazbenog-scenskog djela je junačka borba i smrt Nikole Šubića Zrinjskog te njegovih časnika za obranu utvrde Siget od opsade turske vojske pod zapovjedništvom sultana Sujelmana I. Veličanstvenog.

Praizvedba opere bila je 4. studenog 1876. godine u Zagrebu u tadašnjem Narodnom kazalištu. Od praizvedbe opere do današnjih dana prošlo je gotovo punih 135 godina, a Zajčevo djelo trajno se zadržalo na repertoaru hrvatskih opernih kuća. Predstava obiluje nacionalnim nabojem te je klasičan primjer romantične epske borbe dobra protiv zla, slabijeg protiv jačeg i potlačenih protiv tirana. Za nas studente povijesti važno je napomenuti kako opera autentično kronološki prati povijesni tijek zbivanja.

Zrinka Brkić, studentica II. godine povijesti na HKS-u