Studenti druge godine sveučilišnog diplomskog studija Odjela za sociologiju u petak 5. svibnja 2017. godine krenuli su na dvodnevno putovanje u unutrašnjost Istre. Prije početka putovanja studentima su sretan put došli poželjeti Rektor sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić i zamjenik pročelnika Odjela za sociologiju izv. prof. dr. sc. Roko Mišetić. Na put su sa studentima krenuli sveučilišni kapelan Odilon Singbo, doc. dr. sc. Luka Šešo, doc. dr. sc. Ivan Majnarić, dr. sc. Filip Galović i mr. sc. Jeronim Dorotić. Prvo odredište bila je crkva sv. Blaža u Vodnjanu gdje je sveučilišni kapelan Odilon Singbo održao misno slavlje. Studenti su razgledali bogatu zbirku relikvija i poznatih mumija sv. Sebastiana, sv. Barbare, sv. Marije Egipatske, sv. Leona Bemba, sv. Ivana Olinija i sv. Nikoloze Burse. Nakon Vodnjana studenti su se uputili prema ruševinama srednjovjekovnog grada Dvigrada gdje je doc. dr. sc. Ivan Majnarić održao predavanje o važnosti utvrđenih gradova za srednjovjekovno istarsko društvo. U gradiću Beramu studenti su posjetili crkvicu sv. Marije na Škrilinah gdje su očuvane poznate freske srednjovjekovnog majstora Vincenta iz Kastva. Studentima se najviše dojmio poznati “Ples mrtvaca” koji uprizoruje smrt koja vodi sve staleže Bogu u zagrobni život. Na kraju prvoga dana studenti su noćili u Motovunu odakle dolazi njihova kolegica Natali Grubor. U subotu su studenti posjetili Grožnjan gdje je dr. sc. Filip Galović održao predavanje o istarskim dijalektima. Studenti su se tako upoznali sa slojevitim jezičnim bogatstvom istarskog poluotoka, a razgledali su i brojne umjetničke radionice te pitoreskne uličice. Na putu prema Aleji glagoljaša studenti su posjetili Roč gdje su razgledali freske u kapelici sv. Roka. Nakon vožnje kroz Aleju glagoljaša studenti su stigli do Huma koji se često (pogrešno) naziva najmanjim gradom na svijetu (Hum nema status grada – najmanje mjesto sa statusom grada u Hrvatskoj je Komiža na Visu). Nakon posjeta Humu, koji ujedno nosi i naslov koljevke istarske biske – ljekovite rakije od imele, studenti i profesori krenuli su prema Hrvatskom katoličkom sveučilištu.