Projekti Hrvatskog katoličkog sveučilišta

Opći podatci:

Svrha ovog projekta je u uvjetima in vitro ispitati elemente urođenog imunosnog odgovora primarnih monocita inficiranih nepatogenim hantavirusom. Projekt je usmjeren na prestižna temeljna biomedicinska istraživanja u području virusne imunologije. Konkretno, o imunopatogenetskim mehanizmima i imunoreakcijama, osobito u urođenoj imunosti na hantaviruse se još vrlo malo zna. Kako se radi o emergentnim patogenima, koji su od javno-zdravstvenog i strateškog značaja te kako za sada ne postoje učinkovita cjepiva ili lijekovi za liječenje HVBS-a, navedena istraživanja mogu u budućnosti biti značajan temelj za razvoj preventive i liječenja ove opasne bolesti.

• Naziv projekta:  Utjecaj nepatogenoga Tula hantavirusa na urođeni imunosni odgovor primarnih monocita
  • Naziv poziva: Natječaj za znanstvene projekte Hrvatskog katoličkog sveučilišta u 2018. godini
  • Voditelj projekta: Prof. dr. sc. Alemka Markotić
  • Ukupna vrijednost projekta: 25.000,00 kn
  • Izvor financiranja: Hrvatsko katoličko sveučilište

Ciljevi projekta:

1. Ispitivanje elemenata urođenog imunološkog odgovora primarnih Mo/Ma na infekciju nepatogenim HTV (TULV) tijekom rane i kasne faze infekcije u kontekstu aktivacije i moguće diferencijacije Mo/Ma posredovane TULV.
  2. Uspoređivanje dobivenih rezultata za nepatogeni TULV s već ranije dobivenim rezultatima za patogeni PUUV.