Projekti Hrvatskog katoličkog sveučilišta

Epigenetička regulacija gena za monoamin-oksidazu (MAO-B)

Projekt predstavlja prvo istraživanje obrasca metilacije gena za monoamin-oksidazu u autizmu, suicidalnosti i alkoholizmu te općenito prvo istraživanje uloge epigenetičkih mehanizama u regulaciji gena za ovaj enzim. Inovativnost ovog pristupa očituje se u analizama biološkog materijala uzetog izravno iz organizma (analize ex vivo) što osigurava fiziološku relevantnost tako dobivenih rezultata (za razliku od uobičajenih studija na staničnim linijama).

• Naziv projekta:  Epigenetička regulacija gena za monoamin-oksidazu (MAO-B)
  • Naziv poziva: Natječaj za znanstvene projekte Hrvatskog katoličkog sveučilišta u 2013. godini
  • Voditelj projekta: Doc. dr. sc. Jasminka Štefulj
  • Ukupna vrijednost projekta: 10.000,00 kn
  • Izvor financiranja: Hrvatsko katoličko sveučilište

Ciljevi projekta:

• Istražiti utjecaj metilacije gena za monoamin-oksidazu B na razinu mRNA za MAO-B i na enzimsku aktivnost MAO–B.
  • Ispitati moguću ulogu promijenjene metilacije gena za MAO-B u razvoju poremećaja ponašanja koji se povezuju s narušenom serotoninskom homeostazom (konkretno, autizma, alkoholizma i suicidalnosti).