U četvrtak 24. studenoga 2016. u 12 sati u dvorani 5., II. kat, dr. sc. Filip Grgić, ravnatelj Instituta za filozofiju, održat će predavanje “Sloboda volje kao filozofski problem“.

U prvom dijelu predavanja dr. sc. Filip Grgić predstavit će tradicionalan način formuliranja problema slobode volje, prema kojemu se taj problem svodi na pitanje o tome kako postojanje slobodne volje pomiriti s determinizmom ili indeterminizmom.

U drugom dijelu iznijet će neke razloge zbog kojih smatra da je problem potrebno formulirati na drukčiji način – kao pitanje o tome kako perspektivu prvog lica, u kojoj se javlja osjećaj slobode, uklopiti u objektivnu koncepciju zbilje. Odatle slijedi da je problem slobode volje teži nego što se obično smatra, i da je možda čak nerješiv; u svakom slučaju, njegovo rješenje sigurno ne može ponuditi znanost.

Foto: Designed by Freepik