U 2015. godini obilježavamo stotinu godina od tiskanja cjelovite monografije Samobor: Narodni život i običaji Milana Langa  koja sustavno obrađuje manju urbanu sredinu s početka 20. stoljeća i nudi bogatu građu za dubinske komparativne i longitudinalne analize. Upravo stoga, želja Hrvatskog katoličkog sveučilišta i Matice hrvatske Ogranak Samobor jest organizirati znanstveno-stručni skup na kojem bi se izložili rezultati istraživanja koji obrađuju kulturne i društvene promjene u stogodišnjem razdoblju i nude uvid u kulturno, društveno, ekonomsko i demografsko stanje suvremenog Samobora. Namjera je okupiti stručnjake i znanstvenike društvenih i humanističkih disciplina koji su se u svojem radu bavili ili se bave djelovanjem Milana Langa ili poviješću, kulturom i društvom Samobora. Vjerujemo da će ovaj skup ponuditi kvalitetne poglede u strukture dugog trajanja tijekom proteklih stotinu godina te na razini Samobora pospješiti razumijevanje “mentaliteta”, “izmišljanja tradicije”, “kolektivnog sjećanja“, “konstruiranja identiteta” i na taj način obilježiti Langov rad i jednu od ponajboljih etnografskih monografija u Hrvatskoj.

Skup će se održati u Samoboru 15. listopada 2015. u Galeriji Prica, Trg Matice hrvatske 6

Predviđeno trajanje pojedinačnih izlaganja je 20 minuta.

Molimo da prijave pošaljete do 01. srpnja 2015. na e-mail: ivana.brstilo@unicath.hr.
Obrazac prijave nalazi se na poveznici