obavještavamo studente prve godine sociologije da će se predavanje iz predmeta Povijest 20. stoljeća koje se trebalo održati od 14 do 16 sati u četvrtak 24. o. mj. održati od 12 do 13:30 u dvorani 302.

Predavanje će održati dr. sc. Ivica Šute, izvanredni profesor s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pod naslovom:

“Gospodarska sloga: Hrvatska seljačka stranka i ekonomski nacionalizam unutar europskih agrarnih pokreta u međuraću”

Gospodarska sloga nastala je u specifičnim političkim i ekonomskim okolnostima u Hrvatskoj i Kraljevini Jugoslaviji sredinom 1930-ih godina. Djelovala je putem razgranate mreže svojih povjerenika u gotovo svim krajevima gdje je živio hrvatski narod. Zahvaljujući dobro organiziranim pokretima za poboljšanje životnog standarda seljačkog stanovništva te odlično provedenoj organizaciji i mobilizaciji seljaštva, do kraja međuratnoga razdoblja postala je jedna od najdinamičnijih i najproduktivnijih organizacija unutar hrvatskoga seljačkog pokreta, koju su mnogi drugi slični pokreti nastojali kopirati (npr. u Sloveniji, Srbiji itd.).