grof tolstoy_

U utorak 12. svibnja 2015. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu grof Nikolai Tolstoy održao je predavanje Bleiburška tragedija – tko su sudionici a tko žrtve?.

Tijekom svog vrlo zanimljivog predavanja na temu bleiburške tragedije, grof Tolstoy se kritički osvrnuo na modernu englesku historiografiju. Spomenuo je također vrstu diskretne cenzure u engleskim medijima i na sveučilištima vezanu za povijest i događaje nakon Drugog svjetskog rata u istočnoj Europi.

Grof Tolstoy je naveo da se vrlo malo, gotovo ništa, ne govori o hrvatskoj tragediji u Bleiburgu i da postoji velika arhiva glede svih događaja iz svibnja 1945. godine, međutim engleski politički krugovi na kapaljku mjere što da ide u javnost, a što ne. U završnom dijelu svog izlaganja naveo je da postoji akademski interes, ne samo u Hrvatskoj nego i u Engleskoj, i da je potrebno o toj tragediji još više govoriti i pisati.