U subotu, 16. studenoga 2013. godine u Pučkom domu u Kloštar Ivaniću održan je znanstveni skup pod nazivom „Pogled u prošlost: 920 godina povijesti Otoka Ivanicha“. Cilj je ovoga znanstvenoga skupa nastaviti (nakon simpozija iz 1994. godine pod naslovom “900 godina Ivanicha”) proučavanje bogate povijesne baštine plodne ovoga područja bogate ravnice i brežuljaka Moslavačke gore omeđenih rijekama Lonjom, Česmom i Glogovnicom te oteti zaboravu sve velikane koje je iznjedrio ovaj kraj, sve velike i za hrvatski narod značajne povijesne događaje.

Znanstveni skup je započeo obilaskom Križa i Ivanić-Grada, a znanstveni dio u 11 sati u Pučkom domu u Kloštar Ivaniću. Vokalni ansambl „Milka Trnina“ iz Ivanić-Grada uzveličao je skup skladbama Igora Kuljerića: Crn bel i Emila Cosetta: Čardaš pod ravnanjem dirigentice Branke Bubalo – Paliska. U pauzi je izvršen obilazak Kloštar Ivanića te je poslužen ručak za goste.

Pozdravne govore uputili su fra Tomislav Božiček, predsjednik Organizacijskog odbora, Željko Filipović, načelnik općine Kloštar Ivanić, prof. dr. sc. Emilio Marin s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, dr. sc. Zdravko Dizdar s Hrvatskog povijesnog instituta, fra Venancije Mihaljević, definitor Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda, ispred Zagrebačke županije Javor Bojan Leš, gradonačelnik Ivanić-Grada, mons. Josip Ćorić, generalni vikar Sisačke biskupije.

Nakon pozdravnih govora organizatora i uvaženih gostiju, započeo je znanstveni dio podijeljen u tri sekcije. S kratkim izlaganjima obratili su se brojni znanstvenici:

doc. dr. sc. Hrvoje Kekez, Topografija posjeda Ivanić prema fundacijskoj ispravi samostana sestara benediktinki iz 1246. godine

dr. sc. Marko Jerković, Crkvena uprava i Ivanić u razvijenome srednjem vijeku

dr. sc. Zorislav Horvat/dr. sc. Vesna Švarc, Samostan u Marči – ostaci ostataka

izv. prof. dr. sc. Nataša Štefanec, Izvješća o obrambeno-građevinskim zahvatima na području Ivanićke kapetanije u 16. stoljeću

doc. dr. sc. Hrvoje Petrić, Stanovništvo Otoka Ivanića u XVII. st.

prof. dr. sc. Franjo Emanuel Hoško, Svetište i proštenište Gospe Ivanićke

dr. sc. Veronika Reljac, Suvremenik čudesnih zbivanja u Kloštru Ivaniću fra Ilija Jambrušić

Stipica Grgić, prof., Društveno-političke prilike u ivanićkom kraju između dva svjetska rata

dr. sc. Zdravko Dizdar, Žrtve i stradanja stanovništva Ivanićkog kraja tijekom Drugog svjetskog rata i poraća

Blanda Matica dipl. arh., Radovi obnove na crkvi Sv. Ivana Krstitelja u Kloštar Ivaniću 1998.-2012.

dr. sc. Jakša Raguž, Djelovanje Specijalne jedinice policije “RIS” 1991. godine

Domagoj Štefančić, prof., Ratni put 65. Ivanićgradske bojne HV u svjetlu dokumenata “Republike Srpske Krajine” i JNA

Svojim se komentarom na posljednje izlaganje nadovezao Rudi Stipčić, zapovjednik 65. bojne HV-a.

Pred sam kraj skupa predstavnici lokalnih samouprava (dogradonačelnica Ivanić-Grada Gordana Brcković, načelnik općine Kloštar Ivanić Željko Filipović) uputili su nekoliko riječi, a načelnik općine Križ Marko Magdić istaknuo je kako obogaćeni pogledom u prošlost sada svoj pogled trebamo usmjeriti u budućnost.

Mons. dr. sc. Vlado Košić je zatvorio znanstveni skup naglasivši kako područje Otoka Ivanića nije otok ni u doslovnom ni u prenesenom značenju jer narod koji ga obitava zna graditi mostove, a to je i dokazao svojom prošlošću.
Fra Tomislav Božiček, rektor svetišta i predsjednik Organizacijskog odbora pozvao je sve prisutne u svetište Majke Milosrđa na sveto misno slavlje u 18:30 sati koje je predvodio sisački biskup mons. dr. sc. Vlado Košić te je time ovaj znanstveni skup priveden kraju.

Znanstveni pokrovitelji skupa su Hrvatsko katoličko sveučilište i Hrvatski institut za povijest, a organizatori su Hrvatska franjevačka provincija svetih Ćirila i Metoda, Zagrebačka županija, općine Križ, Kloštar Ivanić i grad Ivanić-Grad.

Tekst: Lukrecija Špoljar
Preuzeto: https://www.facebook.com/volimivanic