U petak 6. travnja 2018. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu prigodnim programom, kojeg je pripremio Odjel za sestrinstvo Hrvatskog katoličkog sveučilišta, obilježen je Svjetski dan zdravlja.

Program je započeo u podne u prizemlju Sveučilišta gdje su naši studenti i studentice Odjela za sestrinstvo mjerili tlak, kontrolirali šećer i indeks tjelesne mase.

U 13:30 u dvorani  „Blaženi Alojzije kard. Stepinac“ prof. dr. sc. Dinko Puntarić s Odjela za sestrinstvo održao je predavanje „Zdravlje za sve“.

Nakon predavanja pročelnica Odjela za sestrinstvo doc. dr. sc. Marta Čivljak najavila je akciju našeg Sveučilišta kojom ćemo doprinijeti kvalitetnijoj zdravstvenoj zaštiti u Beninu u Africi.

“Od danas, kutijice u kojima možete dati svoj doprinos nalazit će se u Studentskoj službi, u našoj sveučilišnoj kapelici, u računovodstvu te u sobi 110. Zajedništvo je ono na čemu se temelje sve dobre i plemenite priče našega Sveučilišta. Budući da smo baš u tom zajedništvu s našim studentima, kolegama profesorima i svim djelatnicima do sada činili velike i dobre stvari, u provođenje ove akcije ćemo također uključiti sve. Tako ovu akciju provodimo i u suradnji s našom Volonterskom skupinom. Pozivam i sve ostale koji možda imaju  ideju kojom bismo mogli imati bolje rezultate da se jave mailom:  Voditeljici volonterske skupine Leali Osmančević, sveučilišnom kapelanu vlč. Odilonu ili meni osobno. Neka nam u vrijeme koje je pred nama bude nadahnuće zaštitnica našeg odjela, sv. Majka Tereza koja je između ostalog često puta znala reći da : „Nije važno činiti velike stvari, već male stvari s velikim srcem“.  U tom duhu, unaprijed želim svima zahvaliti na velikom srcu.”

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) osnovana je na načelu da svi ljudi trebaju biti u mogućnosti ostvariti svoje pravo na najvišu razinu zdravlja.
Stoga je ovogodišnja tema Svjetskog dana zdravlja „Univerzalna zdravstvena pokrivenost: svakome, svugdje“:

• Univerzalna zdravstvena pokrivenost znači osigurati da svi ljudi dobiju kvalitetne zdravstvene usluge, gdje i kada im trebaju, bez muke i financijskih poteškoća.
  • Nitko ne bi trebao biti u situaciji da mora birati između dobrog zdravlja i drugih životnih potreba.
  • Univerzalna zdravstvena pokrivenost je ključ za zdravlje i dobrobit ljudi i naroda.
  • Univerzalna zdravstvena pokrivenost je izvediva. Neke su zemlje postigle veliki napredak. Njihov je izazov održavanje pokrivenosti kako bi zadovoljili očekivanja ljudi.
  • Sve zemlje će pristupiti Univerzalnoj zdravstvenoj pokrivenosti na različite načine: ne postoji način koja odgovara svima. Ali svaka zemlja može učiniti nešto kako bi unaprijedila Univerzalnu zdravstvenu pokrivenost.

#HealthForAll #WorldHealthDay