Preobraženje

PREOBRAŽENJE

„Uze Isus sa sobom Petra, Jakova i Ivana i povede iz na goru visoku, u osamu, same, i preobrazi se pred njima. I haljine mu postadoše sjajne, bijele veoma – nijedan ih bjelilac na zemlji ne bi mogao tako izbjeliti.“ Mk 9, 2-3

Na početku korizmenog hoda Gospodin nas vodi u dublje zajedništvo sa sobom i stavlja nam čudesan događaj koji se dogodio na putu s učenicima prema Jeruzalemu prije njegove muke. Isus izabire trojicu učenika, one koje je on htio, i preobrazio se pred njima pokazujući im svoju nebesku slavu u kojem se čuo glas Očev koji potvrđuje njegovo božansko sinovstvo. Ovaj događaj kao da nas želi uvesti dublje u otajstvo našeg života, naše svakodnevnice iza koje se krije nebeska stvarnost običnim pogledom nevidljiva, ali zato dostupna duhovnim očima. I mi smo pozvani poput učenika ovih dana odvojiti se od svoje svakodnevnice, svojih obveza i problema, svojih bližnjih i poći u osamu na samotno mjesto kako bi u zajedništvu s Njime otkrili prave vrijednosti i smisao svoje egzistencije. I mi smo pozvani u meditaciji i molitvi dublje ući u zajedništvo s Gospodinom i dopustiti mu da nam pokaže sebe i objavi svoju slavu. Tek tada moći ćemo i mi poput apostola sići s gore i biti svjedoci osobnog iskustva Onoga koji nas je dotakao i preobrazio naše biće.

dr. sc. s. Viktoria Košak