U glavnom gradu Litve Vilniusu od 10. do 13. rujna 2017. godine održan je godišnji skup medijskih biskupa, stručnjaka i savjetnika njemačkoga govornog područja, jedinog tijela Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) po pitanju medija koje djeluje u kontinuitetu. Pod predsjedanjem erfurtskoga biskupa dr. Ulricha Neymeyera ovaj su se put okupili predstavnici iz Njemačke, Austrije, Švicarske, Srbije (Subotica), Hrvatske i domaćina Litve. Hrvatski predstavnici bili su izv. prof. dr. Jerko Valković, pročelnik Odjela za komunikologiju HKS-a i don Anton Šuljić, prof. iz Kršćanske sadašnjosti. Sudionike je vlč. Kęstutis Smilgevičius, generalni tajnik LBK, upoznao sa socijalnim i crkvenopolitičkim temama u Litvi u kojoj se oko 80 % stanovništva izjašnjava katolicima, tek oko 5% ima pravoslavnih, nekoliko postotaka protestanata, židova i, što je vrlo zanimljivo, neznatan dio pogana (koji se tako izjašnjavaju i koji se koriste nekim starim poganskim ritualima). Dr. Paul Wuthe iz Austrije govorio je o tome kako se odnositi prema tzv. Fake News odnosno prema mržnji na Internetu. Sve je više svjesno zavodničkih i lažljivih vijesti na Internetu, koji je mladim ljudima (oko 83%) najvažniji izvor informacija pa to valja imati na pameti i s time se i u pastoralu i u izravnoj komunikaciji suočavati uglavnom tako da se postavljaju dobra pitanja koja mogu opovrgnuti ili barem dovesti u pitanje vjerodostojnost lažljivih, manipulativnih i izvora punih mržnje. Voditelj njemačkoga programa na Radio Vatikanu p. Bernd Hagenkordt govorio je o reformi vatikanskih medija izvijestivši da se prema Papinoj želji treba napraviti nešto posve novo pa je naveo da je oko tri četvrtine nacrta reformi već gotovo, da  se predviđa devet različitih medijskih institucija, a čini se da malim jezicima kao što je hrvatski prijeti ukidanje redakcija. O digitalizaciji kao izazovu za medijsko djelovanje govorio je Klaus Neliβen, katoličkog referent na Zapadnonjemačkome radiju Kölnu prikazavši vrlo sadržajne primjere digitalizacije i načine komuniciranja, posebice mladih. Za razliku od tiskanih medija, digitalni mediji, posebice oni objavljena na You Tubeu, gledaju se u daleko većim postocima i brojevima (riječ je o više stotina tisuća), bez obzira je li to gledanje samo nekoliko sekundi ili gledanje cijelog sadržaja. Važan je način predstavljanja pojedine teme, a nije nevažno reći da danas postoji sasvim drukčiji jezik i tehnika prikazivanja kojom se sve više služe mladi. Crkva nastoji pratiti taj trend, ali u nekim segmentima daleko zaostaje. Pokazuje se da takvi sadržaji mogu biti i financijski vrlo isplativi. Predstavnici pojedinih zemalja prema tradiciji su izvijestili o medijskoj problematici u svojim zemljama, a svi sudionici, među kojima je bio i švicarski pomoćni biskup iz Lausanne, Ženeve i Freriburga Alain de Raemy te više svećenika, posjetili su vilniuskog nadbiskupa dr. Gintarasa Grušasa u njegovom domu. Također su posjetili i više medijskih ustanova od kojih valja izdvojiti vrlo mladu redakciju portala bernardinai.lt, koja je iznijela svoj način rada te zanimljivo i vrijedno iskustvo Muzeja kulturne baštine nadbiskupije Vilnius u kojem se trude upoznavati djecu, mlade i one koji to ne znaju s kršćanskom i crkvenom baštinom poput monstranci, kazula, svetačkih likova i sl., budući da dio mladih o tome gotovo ništa ne zna. Sljedeći susret održat će se najvjerojatnije od 9. do 12. rujna 2018. u Bratislavi. Običaj je, naime, da se susret odvija svake godine u drugoj zemlji pa su se takva dva susreta održala i u Hrvatskoj (Lovran i Zagreb), a isto tako i u Sarajevu, odnosno Subotici.

Vijest i fotografije: IKA