rendez vous

Organizaciju ovog znanstvenog skupa potakla je “Académie des Inscriptions et Belles-Lettres” kao odgovor na događaj koji je u prosincu 2012. g. organiziran u okviru festivala Hrvatske u Francuskoj, a odnosi se na međuakademski susret: francusko-hrvatske akademske veze tijekom vremena.

Uzvratnim događajem želi se odati počast francuskim znanstvenicima te predstaviti projekte koji su bili značajni u istraživanju i vrednovanju hrvatske baštine.
Skup pod nazivom: Francusko-hrvatski projekti i francuski znanstvenici, istaknuti u istraživanju i vrednovanju hrvatske baštine održat će se 29. rujna u prostorijama HAZU u Zagrebu.

Na njemu će svoja izlaganja predstaviti:

– sa strane “Académie des Inscriptions et Belles-Lettres”:
profesor Michel Zink, stalni tajnik: uvod
profesor Pierre Gros: August, njegovo doba i Augusteum Narone
profesor Jean-Pierre Sodini:  Na rubovima Bizanta: francusko-hrvatska suradnja u Saloni
profesor Emilio Marin: Jacques Zeiller i Charles Diehl

– sa strane HAZU:
akademik Igor Fisković: Andre Grabar i Jacques Le Goff
akademkinja Ivanka Petrović: Victor Saxer
akademik Ivan Supičić: Neki zapisi o hrvatskom srednjovjekovlju na francuskom

predstavljač ostvarenog franc.-hrv. projekta u Istri:
prof. dr. sc. Miljenko Jurković: Francusko-hrvatska suradnja u Istri: Velika Gospa, Bale