Dan Hrvatskog katoličkog sveučilišta obilježili smo 30. svibnja 2014. godine. Uz euharistijsko slavlje i blagoslov prostorija Laboratorija za psihologijska istraživanja održan je akademski čin uz prisustvo uzvanika iz znanstvenog, crkvenog, gospodarskog, kulturnog i političkog života Hrvatske.

Akademskom činu prisustvovali su hrvatski biskupi:

• monsinjor Marin Barišić, nadbiskup i metropolit splitsko-makarski,
  • monsinjor Đuro Hranić, nadbiskup i metropolit đakovačko-osječki,
  • monsinjor Mile Bogović, biskup gospićko-senjski,
  • monsinjor Josip Mrzljak, biskup varaždinski,
  • monsinjor Vjekoslav Huzjak, biskup bjelovarsko-križevački
  • monsinjor Mate Uzinić, biskup dubrovački,
  • monsinjor Marin Srakić, nadbiskup đakovačko-osječki u miru,
  • pomoćni biskupi zagrebački
  • monsinjor Valentin Pozaić,
  • monsinjor Mijo Gorski i
  • naš prvi rektor monsinjor Ivan Šaško

i rektori sveučilišta:

• prof. dr. sc. Aleksa Bjeliš, rektor Sveučilišta u Zagrebu,
  • prof. dr. sc. Ivan Pavić, rektor Sveučilišta u Splitu,
  • prof. dr. sc. Željko Turkalj, rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku,
  • prof. dr. sc. Pero Lučin, rektor Sveučilišta u Rijeci,
  • prof. dr. sc. Ante Uglešić, rektor Sveučilišta u Zadru i
  • prof. dr. sc. Ljerka Ostojić, rektorica Sveučilišta u Mostaru.

Kardinal Josip Bozanić, Veliki kancelar Hrvatskog katoličkog sveučilišta, uveo je uzvanike molitvom:

Svemogući vječni Bože, Stvoritelju neba i zemlje,

U tvojoj su ruci svemirska prostranstva i srca ljudi

Blagoslivljamo te i slavimo u svim tvojim djelima.

Dotakni svojim duhom naše misli, riječi i djela, da otvoreni jedinoj pravoj Istini koja od tebe dolazi, uzmognemo biti tvoji nasljedovatelji i nastaviti tvoje djelo stvaranja.

Uskrnućem od mrtvih, tvoj jedinorođeni Sin, vratio nam je dostojanstvo tvojih sinova i kćeri i darovao život.Svojim Duhom vodi djelovanje ovog Sveučilišta da svako djelo bude usmjereno na dobrobit i rast ljudske zajednice, njegujući vrijednosti koje promiču dostojanstvo ljudske osobe i poštuju život kao tvoj neprocjenjivi dar.

Daj da svi članovi ove sveučilišne zajednice tragajući za istinom u tebi pronalaze jedini izvor istine. Po Gospodinu našem Isusu Kristu Sinu tvoje, koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga Bog, po sve vijeke vjekova.

Amen.

Nakon molitve pozdravne govore održali su kardinal Josip Bozanić, Veliki kancelar Hrvatskog katoličkog sveučilišta i prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Cijenjenom skupu svoju riječ uputili su:

• prof. dr. sc. Alfio Barbieri, rektor Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli i predsjednik Rektorskog zbora visokih učilišta Republike Hrvatske,
  • akademik Tomislav Raukar, izaslanik predsjednika HAZU,
  • mons. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije,
  • prof. dr. sc. Ružica Beljo Lučić, pomoćnica Ministra znanosti, obrazovanja i sporta  i
  • prof. dr. sc. Ankica Marinović, savjetnica Predsjednika Republike Hrvatske za znanost, visoko obrazovanje i vjerske zajednice.

Lectio magistralis „Katolička sveučilišta u današnjem svijetu“ održao je uzoriti gospodin kardinal Zenon Grocholewski, pročelnik Kongregacije za katolički odgoj.

Glazbeni program izveo je zbor studenata Hrvatskog katoličkog sveučilišta pod ravnanjem dr. sc. Krunoslava Novaka.