dr. Stanko Sielski, pravednik među narodima

U utorak 14. travnja 2015. u palači Dverce veleposlanica Države Izrael Zina Kalay Kleitman predala je Maji Juras, unuci posthumno odlikovanog dr. Stanka Sielskog, odličje Pravednik među narodima.

Uz ministra znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske prof. dr. sc. Vedrana Mornara, velikog broja uglednih gostiju iz kulturnog, političkog i vjerskog života Hrvatske ceremoniji predaje odličja nazočila je predsjednica Republike Hrvatske gospođa Kolinda Grabar Kitarović koja je naglasila kako je ovo priznanje dokaz da postoji dobrota i hrabrost, unatoč vremenima u kojima smo često zgranuti okrutnošću koja nas okružuje.

Veleposlanica Države Izrael Zina Kalay Kleitman u svom je govoru naglasila da je doktor Sielski 111. pravednik u Hrvatskoj, što puno govori o našoj maloj zemlji. Do svjedočanstava na temelju kojih se dodjeljuje priznanje pravednicima sve je teže doći jer je svjedoka zbog proteka vremena sve manje. No, glavni svjedok u slučaju doktora Sielskog bio je dr. Teodor Grüner kojemu je dr. Sielski tijekom Drugog svjetskog rata dva puta spasio život. Dr. Grüner, koji ima 102 godine, došao i na ceremoniju i na taj način izrazio svoje poštovanje i zahvalnost dr. Sielskom.

Priča o susretu svjedoka vremena dr. Grünera i gospođe Juras, koja je primila u ime obitelji odličje za svog djeda, počela je upravo na Hrvatskom katoličkom sveučilištu 24. listopada 2012. godine na predavanju dr. sc. Gitman „Spašavanje 169 židovskih liječnika i njihovih obitelji“ u kojem je spomenula i ulogu dr. Sielskog.

Tako je u svom govoru između ostalog,  gospođa Maja Juras u svom govoru istaknula da je za priču o spašavanju židovskih liječnika tijekom Drugog svjetskog rata čula upravo na našem Sveučilištu. U svom je govoru rekla: „Moje misli su u ovim trenucima i uz Esther Gitman, autoricu knjige „ Kad hrabrost prevlada“, u kojoj je na temelju 20.000 pregledanih dokumenata i stotinjak intervjua sa spašenim Židovima u NDH u vremenu od 1941. do 1945. godine  došla do zanimljivih i vrijednih podataka o Hrvatima, poput nadbiskupa Alojzija Stepinca, dr. Ante Vuletića, dr. Sielskog i još mnogih drugih, koji nisu podržavali ustaški režim i mržnju prema Židovima, nego su svojim postupcima i zalaganjem spasili živote mnogih Židova.  U vremenu kada je i mali čin u spašavanju Židova značilo izložiti velikoj opasnosti svoj život i život svoje obitelji ovi hrabri ljudi su pokazali da su ljudi od savjesti, da i u tamnim periodima povijesti postoji svjetlost i lučonoše mira, velikodušnost pojedinaca i nada da dobro može pobijediti zlo.Uvijek ću pamtiti prvi susret s Esther Gitman na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, njenu djetinju radost kada smo joj moj brat i ja rekli da smo unuci Stanka Sielskog i njenu  želju da nas odmah upozna s dr. Grünerom, da nam ispriča u jednom dahu sva svoja saznanja o dobročinstvima našeg djeda. Voljela bih da je danas s nama.“

Ukratko o doktoru Sielskom: Stanko Sielski rođen je 1891. godine, a umro je 1958. u Zagrebu. Dr. Sielski je bio Hrvat iz Bosne i Hercegovine koji je spasio brojne židovske liječnike iz Zagreba i njihove obitelji da izbjegnu logore Jasenovac i Auschwitz. Povukao ih je u BiH, tvrdeći da su mu neophodni u Zavodu za suzbijanje endemskog sifilisa u Banja Lucis obzirom na masovnu pojavu pjegavog tifusa koji bi mogao zaraziti i njemačke vojnike, pa su izbjegli tragičnu sudbinu.

Predavanje „Spašavanje 169 židovskih liječnika i njihovih obitelji“ možete pogledati ovdje.