Poslijedoktorandica Mateja Plenković s Odjela za sociologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta gostovala je 14. siječnja 2021. godine u emisiji trećeg programa Hrvatskog radija “Kozmos i etos”.

Emisija aktualizira teme iz područja znanosti, filozofije i umjetnosti. Razgovarala je o populizmu u kontekstu hrvatskoga društva s posebnim osvrtom na rezultate istraživanja o tome društvenom fenomenu među mladima, konkretno među studentskom populacijom, od koje se očekuje da bude nositelj društvenoga razvoja. Posrijedi je znanstveni pristup populizmu koji se temelji na analizama pojavnih oblika populizma te pronalaženju zajedničkih obilježja, uzroka i posljedica njegove pojave i jačanja. S obzirom na okolnost da su za istraživanje sklonosti populizmu mediji, kao oblikovatelji javnoga mišljenja, među najvažnijim izvorima relevantnih spoznaja, pozornost je posvećena odnosu upotrebe dnevnoinformativnih portala i prihvaćanja općeg, lijevog i desnog populizma kod studenata Sveučilišta u Zagrebu.

Autor i voditelj emisije je Marito Mihovil Letica, a urednica Nevenka Dujmović.