F1

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić susreo se u petak 18. prosinca 2015. godine u Nadbiskupskom dvoru u Zagrebu sa svećenicima Zagrebačke nadbiskupije. Susretu su prisustvovali zagrebački pomoćni biskupi mons. Valentin Pozaić, mons. Ivan Šaško i mons. Mijo Gorski, koji je uputio pozdravni govor uime svih svećenika.

Božićni susret svećenika Zagrebačke nadbiskupije s kardinalom Bozanićem

Istaknuo je da su upravo uz bl. Alojzija Stepinca vezani neki od najznačajnijih događaja u našoj Nadbiskupiji protekle godine. Molitvenim hodom sa Stepincem po župama naše Nadbiskupije, nastavio je biskup Gorski, svjedočimo tihoj diplomaciji duha i vjere i možda duhovno najznačajnijim događajem koji će svoje plodove tek dati. Podsjetio je i na znanstveni simpozij povjesničara u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu, te na kolokvij u organizaciji Katoličkog bogoslovnog fakulteta, što je samo dokaz, smatra biskup Gorski, da je osporavanje svetosti bl. Alojzija potaklo buđenje vjere i iskorak u naše društvo. Spomenuo je biskup i otvaranje novih studija na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, posvete novih crkava, ali i objavu Radnog dokumenta Druge sinode Zagrebačke nadbiskupije, koji je ujedno i poziv na otvorenost za ono što će se u sinodalnim raspravama pokazati kao novost. Zaključujući da je teško nabrojiti sve dobre stvari koje se događaju u našoj Nadbiskupiji, biskup je u ovoj Godini milosrđa pozvao svećenike na zahvalnost Bogu i ljudima, jer zahvalnost je najbolji pokretač pojedinaca i Crkve.

Ovo što je nabrajao biskup je zapravo rad iza kojeg stojite vi, svećenici, jer ste vi nezamjenjivi stupovi naše mjesne Crkve – rekao je kardinal Bozanić na početku svog obraćanja. Govoreći o kanonizaciji bl. Alojzija Stepinca koju kao vjernici iščekujemo, Kardinal je naglasio da samo Bog znade zašto je nešto dopustio. Trebamo biti mirni i puni pouzdanja u Boga, jer baš kao što i Stepinčev život nije bio bez križa, tako je i ovaj križ koji se danas povezuje s njegovim imenom valjda potreban Božjoj pravednosti da se rasvijetle neke tmine. Uoči sinodskih zasjedanja, Kardinal je pozvao svećenike na otvorenost za suradnju jer upravo u tom hodu naša Crkva želi još bolje spoznati svoju baštinu, vidjeti što čini i moliti Boga da je rasvijetli kako bolje naviještati i ispunjavati svoje poslanje. Napominjući da Godina posvećenog života ide svome kraju, te da se nalazimo na početku Svete godine milosrđa, poručio je svećenicima da žive i očituju milosrđe tamo gdje su poslani.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije